İçeriğe atla

Anadolu Kavağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Anadolu Kavağı
Mahallenin İstanbul Boğazı kıyısındaki kesimlerinden bir görünüm. (Kasım 2009)
Mahallenin İstanbul Boğazı kıyısındaki kesimlerinden bir görünüm. (Kasım 2009)
ÜlkeTürkiye Türkiye
BölgeMarmara
İlİstanbul
İlçeBeykoz
Nüfus
 (2022)
1.517[1]
Zaman dilimiUTC+03.00 (UDAS)
Posta kodu
34825
Alan kodu216
Plaka kodu34

Anadolu Kavağı, İstanbul ilinin Beykoz ilçesinde yer alan bir mahalledir. İstanbul Boğazı'nın kuzey kıyısında bulunan bu mahalle, turistik bir balıkçı kasabası olmasıyla öne çıkmaktadır.

Anadolu Kavağı'nın Turistik Özellikleri

[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin tepesinde, Marmara Denizi ile Karadeniz'in bağlantı noktasına hakim bir noktada konumlanan Doğu Roma döneminden kalma Yoros Kalesi, mahallenin turiziminin ana dayanağıdır. Bir diğer turistik öge de mahallenin balıkçı restoranları ve waffle gibi atıştırmalıklar satan büfeleridir. Bunlar sayesinde yaz aylarında mahalle nüfusunun 4-5 katı turist çekebilmektedir.

Anadolu Kavağı'na Ulaşım

[değiştir | kaynağı değiştir]

Ortaçeşme'den kara yoluyla Kavacık'tan kalkan, Kanlıca-Çubuklu-Paşabahçe-Beykoz güzergâhından Anadolu Kavağı'na gelen 15A otobüsleri ile; deniz yolu ile ise Sarıyer'den ve Üsküdar'dan kalkan Şehir Hatları motorlarıyla gelinebilir. Bunun dışında mahallenin turistik öneminden dolayı 15 Eylül-15 Nisan arası her gün bir defa,15 Nisan-15 Eylül arası hafta içi iki defa, yaz sezonunda hafta sonları günde üç defa olmak üzere Eminönü'nden kalkan özel gezi vapur seferleri de düzenlenmektedir. Ayrıca yaz sezonu boyunca cumartesi günleri Bostancı'dan kalkan Mehtap Gezisi adı verilen, akşam 20:00'de Anadolu Kavağı'na gelip 22:00'de geri dönen canlı müzikli bir sefer yapılmaktadır.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]