Gülçehre Memmedova

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gülçehre Memmedova
Gülçöhrə Məmmədova
Doğum24 Nisan 1953 (70 yaşında)
Vedi, Ermenistan SSC, SSCB
EğitimAzerbaycan İnşaat Mühendisliği Enstitüsü
MeslekMimar, araştırmacı (mimarlık ve sanat tarihçisi), akademisyen ve eski milletvekili

Gülçehre Memmedova (AzericeGülçöhrə Məmmədova; d. 24 Nisan 1953, Vedi, Ermenistan SSC) Azeri mimar, araştırmacı (mimarlık ve sanat tarihçisi), profesör, Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi rektörü ve eski milletvekili.[1]

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Gülçehre Memmedova 24 Nisan 1953 yılında şimdiki Ermenistan'ın Vedi kasabasında dünyaya geldi. 1971 yılında orta okulu bitirdikten sonra yükseköğrenimine Azerbaycan Politeknik Enstitüsü Mimarlık Fakültesinde başladı ve yeni kurulmuş Azerbaycan İnşaat Mühendisliği Enstitüsü Mimarlık Bölümününe geçip 1976 yılında bitirdi. 1975 yılının Eylül ayında Azerbaycan İnşaat Mühendisliği Enstitüsü Komsomol Komitesi Sekreteri seçildi ve 1979 yılına kadar bu görevde çalıştı. 1979 yılında aynı enstitüde akademisyenliğe başladı ve Mimari ve Anıtların Restorasyonu bölümünde asistan olarak çalışmaya başladı. 1987 yılında bu bölümün başına geçti. 1985 yılında "Kafkasya Albanyasının Erken Ortaçağ Hristiyan Mimarisi" ve "Kafkasya Albanyasının Dini Mimarisi" konularında doktora tezlerini sunmuştur. 1991 yılında doçent oldu ve 2000 yılında profesör oldu. 1999 yılında Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi rektörlüğüne atanmıştır.

Gülçehre Memmedova'nın, mimaride bilimsel etkinliği özellikle Kafkas Albanyasının mimarisine ve Kafkas Albanyasının Hristiyan dinî mimarisine odaklanır. Bu alanda Azerbaycan'daki tarihi mimari yapıların restorasyonu ile ilgili birçok projelere rehberlik etmiştir ve Azerbaycan topraklarında birçok Kafkas Albanyası Hristiyan dinî yapıların restorasyon ve bilimsel rekonstrüksiyon projelerinde çalışmaktadır ve yanı sıra bu alanda Azerbaycan hükûmeti için danışmanlık yapmaktadır. Şeki Rayonu'nda Kiş Mabedinin, Kabala Rayonu'nda Nic Mabedinin ve Kah Rayonu'nda Gum Bazilikasının onarımı, Memmedova'nın çalışmaları doğrultusunda yapılmıştır.

2000-2005 yılları arasında Azerbaycan Millî Meclisi'nde 2. dönem milletvekili seçildi.

Gülçehre Memmedova, evli ve iki çocuk ve 1 torun sahibidir

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]