Görüntü tahtası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
4chan.org ekran görüntüsü

Görüntü tahtası, genellikle metin ve tartışmanın yanı sıra görüntülerin gönderilmesi etrafında dönen bir tür internet forumudur. İlk görüntü tahtaları, metin tahtası konseptinin bir uzantısı olarak Japonya'da oluşturuldu. Bu siteler daha sonra 4chan gibi bir dizi İngilizce görüntü panosunun oluşturulmasına ilham verdi.

Monochrome BBS sistemlerine benzer şekilde görüntü tahtaları, çeşitli konuların tartışılması için kullanılır. Bununla birlikte, görüntü panolarının birincil odak noktası, metin yazılarından uzağa yönlendirilir ve bunun yerine resim yazılarına yerleştirilir. İkisi, benzer kitlelerin yanı sıra ayrı konular için ayrı forumlar da dahil olmak üzere aynı yapıların çoğunu paylaşmaktadır. Görüntü panoları içerik açısından çok daha geçicidir; bazı panolarda (özellikle yüksek trafikli panolarda), iş parçacığı silme süresi 10 dakika kadar kısa olabilir. Görüntü panolarının daha yaygın olduğu Japonya'da konular, trenlerden güncel haberlere kadar çok çeşitli olmaktadır. En popüler İngilizce görsel panosu olan 4chan, benzer şekilde çok çeşitli konulara sahiptir.

Görüntü tahtaları ayrıca çevrimiçi galerilerden farklıdır, çünkü yayınlanan çalışmaların çoğu poster tarafından yapılmaz, bunun yerine galeriler, diğer görüntü panoları ve düzenlenmiş resimler diğer çevrimiçi kaynaklardan alınır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]