İçeriğe atla

Görüntü barındırma hizmeti

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Görüntü barındırma hizmeti, kullanıcıların çeşitli mecralarda paylaşmak amacıyla hizmet verdiği web sitesine görüntü yüklemelerine olanak tanır. Görüntü sunucusu daha sonra resmi sunucusuna depolar ve başkalarının o görüntüyü izleyebilmesi için bireysel farklı kod türlerini gösterir.

Tipik olarak görüntü barındıran web siteleri bir karşıya yükleme arabirimi sağlar; yükleyicinin yerel bilgisayar dosya sistemindeki bir görüntü dosyasının konumunu belirlediği bir formdur. "Gönder" düğmesine bastıktan sonra dosya, görüntü sunucusunun sunucusuna yüklenir.

Bazı görüntü barındırma hizmet sağlayıcıları, yükleyicinin bu formu kullanarak bir kerede birden fazla dosya belirtmesine veya birden fazla görüntü içeren bir Zip arşivi yükleyebilmesine izin verir.

Ayrıca, bazı ana bilgisayarlar, FTP yazılımına veya FTP özellikli bir tarayıcı kullanarak bir oturumda tek veya birden çok dosya yüklenebilen FTP erişimine izin verir.[1]

Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra yüklenen görüntü dosyası hizmet sağlayıcının sunucusunda halka açık olarak yayınlanır. Yükleyiciye, örneğin, barındırılan görüntüle aynı web sitelerine yerleştirmek için satır içi bağlantılar belirtmesine de izin verilebilir;

  • HTML koduyla bağlantı kurma
  • BBCode ile bağlantı kurma
  • Tam resme bağlı tıklanabilir küçük görüntü (thumbnail)
  • Görüntüye ulaşılabilecek eşsiz URL adresi tanımlaması

Genellikle, görüntü sunucusu izin verilen maksimum görüntü boyutuna, kullanıcı başına izin verilen maksimum alan veya bant genişliğine kısıtlamalar koymaktadır. Bant genişliği maliyetlerinden ötürü, ücretsiz hizmetler genellikle ücretli hizmetlere kıyasla imaj başına nispeten ılımlı boyut sınırları sunar, ancak kullanıcıların görüntülerini hotlink yapmasına izin verir.[2]

Görüntü barındırıcıları ayrıca, görüntülerle birlikte fotogramlar / galeriler oluşturma veya daha kolay görüntüleme için bir slayt gösterisine ekleme gibi araçlara izin verir. Bazı hizmet sağlayıcıları tarayıcı araç çubukları, mobil/masaüstü uygulamalar ya da e-posta veya API ile görüntü yükleme gibi işlevsel özellikleri bünyesinde barındırır.

Kimlik Doğrulama

[değiştir | kaynağı değiştir]

Görüntü barındırma hizmet sağlayıcıları, bünyelerinde barındırılan görsel dosyalarının nasıl kullanılacağı ile ilgili olarak kullanıcılarına seçenekler sunmaktadır. Yükleyici dilerse görüntü dosyasına şifre koyabilir ve dosyayı görüntüleyen IP adreslerini ve sistem bilgilerini kayıt edebilir.

Birçok görüntü barındırma hizmeti ücretsizdir ve bazı hizmet sağlayıcılara görsel yüklemek için kayıt olunmasına bile gerek yoktur. Bu tür ücretsiz hizmet sağlayıcılar genelde reklamlar üzerinden gelir elde etmektedirler.

Bazı hizmet sağlayıcılar ücretli ve reklamsız hizmet sunarken bazı hizmet sağlayıcılar da isteğe bağlı ücretli hizmet sunmaktadır.

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 11 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ocak 2018. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 19 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ocak 2018. 

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]