Gökçekent Karaağaç, Suşehri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
N.karaağaç
Sivas
Sivas
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Suşehri
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 206
Zaman dilimi UTC+03.00 (TSİ)
İl alan kodu 0346
Posta kodu 58610
Resmî site
[1]

Naipli Karaağaç, Sivas ilinin Suşehri ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Karaağaç Köyü'nün soyu Akkoyunlu'lara kadar uzanmaktadır. Erzincan'dan göç eden 2 kardeş tarafından günümüzdeki yerine kurulmuştur. Suşehri'ndeki kayıtlarda 1901 olarak gözükmektedir. Zaman içinde gelişerek günümüzdeki halini almıştır. Adını köy kurulduğu zaman girişindeki kara ağaçlardan almıştır. Köyde "YILMAZ" soyadı yaygın bir biçimdedir ve köyün tamamına yakını birbirleri ile akrabadır. Diğer kullanılan soyadları ise "YAVUK, NARÇIN ve YAVUK"dur. Karaağaç Köyü tarihinin en acı felaketi Büyük Erzincan Depremi ile olmuştur. Kel Hasanlı mahallesi tamamen yıkılmış olup çok sayıda köylü can vermiştir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Karaağaç Köyü, Suşehri'nin kuzeyinde yer almakta olup, merkeze 30km mesafede bulunmaktadır. Yolun 28km'si asfalt, 2km'si ise stabilizedir. Sivas'a olan uzaklığı ise 163km'dir. Sivas İç Anadolu Bölgesi'nde olmasına rağmen Suşehri ve Karaağaç Köyü Karadeniz Bölgesi'nde yer almakta olup Giresun ile sınır komşusu olmaktadır.

Köyün Mamacan ve Kara Kilise adında iki tane yaylası bulunmaktadır. Mamacan yaylasına her sene çıkılmakta olunup, Kara Kilise yaylasına ise birkaç yıldır gidilmemektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün nüfusu 206 kişi olmakla birlikte sürekli olarak büyük şehirlere göç vermektedir. Özellikle İstanbul'a giden köylüler Sarıyer, Kâğıthane, Esenler, Bahçelievler, Sultanbeyli ve civarlarında oturmaktadırlar. Göçten dolayı köyün nüfusu yaşlıdır. Yaz ayları köy nüfusunun en kalabalık olduğu dönemi oluşturmaktadır. Tatil için köylerini seçen halk, yaz boyunca köylerinde şehir stresini üzerlerinden atarlar ve dinlenme ortamı bulurlar.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 206
1997 301

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]