Gözköy, Suşehri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gözköy
Sivas
Sivas
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Suşehri
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2012)
 • Toplam 318
Zaman dilimi UTC+03.00 (TSİ)
İl alan kodu 0346
Posta kodu 58610
Resmî site
YerelNet

Gözköy, Sivas ilinin Suşehri ilçesine bağlı bir köydür.

Sivas'ın Suşehri ilçesinin bir köyü olan Gözköy, Sivas'a 196, Suşehri ilçe merkezine 8 km uzaklığındadır.

Gözköy'ün önceki yerleşimcilerinin Rumlar olduğu bilinmektedir. Rumlar'dan kalan kilise 1960'lı yıllara kadar sağlam olarak gelmiş, daha sonra korunmayarak yıkılmıştır. Yıkılan kilisenin bazı taşları Suşehri Merkez Camii'nin yapımında ve bugün kilisenin yerinde olan köy okulunun bahçe duvarlarında kullanılmıştır.

Osmanlı'nın parçalanmasından sonra 1900'lü yılların başında Rumlar köyden yavaş yavaş göç etmişler ve Türk nüfusu yerleşmeye başlamıştır. 1923 yılında Yunanistan'la yapılan Lozan Antlaşması'ndan sonra gerçekleşen nüfus mübadelesiyle, köyde Rum kalmamıştır.

Ve bu nüfus değişimi sonucu Selanik-Katransa'dan gelen Türk muhacirlerden bazı aileler Gözköy'de iskan edilmişlerdir. Köyün yarısından fazlasını oluşturan muhacir ailelere, devlet, ev yerleri ve araziler vermiştir.

Karasal iklimin hakim olduğu ve yeterince su kaynaklarına sahip olmayan, sulama imkânlarının olmadığı Gözköy'de tarım ve çiftçilikte yetiştirilebilecek ürün çeşidi oldukça sınırlı kalmıştır. Bunun yanında Gözköy'ün doğal şartları büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine uygundur. Köyün ana geçim kaynağı kısıtlı imkânlarla yapılan tarım ve hayvancılıktır. Köylü kendi ihtiyacını karşılayacak bazı sebze ve meyvelerde yetiştirmektedir.

Gözköy'ün yapıları eskiden daha çok kerpiç ve az da olsa taş iken günümüzde neredeyse tamamı betonarmedir.

Gözköy'de köy camii, köy okulu bulunmaktadır, sağlık ocağı ve köy odası yoktur.

1980'li yıllara kadar Gözköy'ün nüfusu neredeyse 1000- 1500 arasında iken günümüzde 500 civarındadır. Gözköy'den geçim sıkıntısı ve daha iyi bir hayat için batıya göçen insanlar çoğunlukla İstanbul'un Bağcılar ilçesinde Çiftlik semti çevresine yerleşmişlerdir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas iline 139, Suşehri ilçesine 10 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2012 318
2011 328
2000 428
1990 499
1985 676

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]