Yeşilyayla, Suşehri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yeşilyayla
Sivas
Sivas
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Suşehri
Coğrafi bölge Doğu Karadeniz Bölgesi
Rakım 1.100 m (3.600 ft)
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 338
Zaman dilimi UTC+03.00 (TSİ)
İl alan kodu 0346
İl plaka kodu 58
Posta kodu 58610
Resmî site
[1]

Yeşilyayla, Sivas ilinin Suşehri ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kızılırmak'ın doğusunda kalan Karadeniz bölgesi, Persler dönemimde, yari bağımsız bir satraplıktı. Pers kökenli

I. Mithridates (MÖ 302 - 266), bağımsız Karadeniz Kappadokia (Pontus) Devletini kurdu, Amasya'yı başkent yaptı. Devletin sınırlarını batıda Amasra'ya kadar genişletti. Sinop alınamamıştı. MÖ 183'te Sinop ele geçirilince orası başkent oldu. Bu İran Krallığı Yunanlılaştı.

En geniş sınırlara VI. Mithridates (MÖ 111-63) zamanında ulaşıldı. Anadolu'nun büyük bir bölümü, Kırım, Galata ve Ege adaları zaptedilince Roma İmparatorluğu, Pompeius komutasında bir ordu göndermek zorunda kaldı.

İki ordu, köyün bulunduğu alanda karşılaştı (MÖ 66). Pontus ordusu bozguna uğradı, Karadeniz Kappadokiasi Devleti dağıldı.Pompeius bu zaferin anısını yaşatmak için burada Elence "Zafer Şehri" anlamına gelen Nikopolis kentini kurdu. Evlerimizin, tarlalarımızın altında kalan bu kent gün ışığına çıkarılmayı beklemektedir.

VI. Mithridates'in oğlu Pharnakes, Romalılara boyun eğince, bağımlı Kırım Devletinin kralı olarak bırakıldı. Bir süre sonra babası’nın krallığını yeniden canlandırmak istedi. Üzerine gönderilen Roma ordusuyla burada yine bir meydan savaşı yapılmış, Romalılar yenilmişti (MÖ 47 ), daha sonra ünlü Sezar, Pontus ordusunu Zile' de kesin yenilgiye uğratmış, zaferini Senato'ya "Geldim, Gördüm, Yendim" sözüyle bildirmişti.

Köye nüfus mübadelesinden sonra Balkanlardan gelen muhacirler yerleştirilmiştir. Köy Kayalar, Yunanistan muhacirlerinden oluşmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas iline 141 km, Suşehri ilçesine 8 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 338
1997 276