Fyodor Şalyapin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Fyodor Şalyapin
Фёдор Ива́нович Шаля́пин
Feodor İvanoviç Şalyapin
Genel bilgiler
Doğum adı Fyodor Ivanovich Shalyapin
Doğum 13 Şubat 1873
Ölüm 22 Nisan 1938 (65 yaşında)
Meslekler Opera şarkıcısı: Bas

Fyodor Şalyapin (Rusça: Фёдор Ива́нович Шаля́пин / Fyodor Ivanovich Shalyapin, d. 13 Şubat 1873; Kazan, Kazan Guberniyasu, Rus İmparatorluğu - ö. 12 Nisan 1938; Paris, Fransa), Rus opera şarkıcısı, opera ses sanatçılarının en önemli temsilcilerinden birisidir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Feodor İvanoviç Şalyapin bir köylü ailesinin çocuğu olarak Kazan'da doğmuştur. Küçüklüğünden beri tiyatro ile uğraşan Şalyapin 1895 yılında Sankt-Peterburg’taki Mariinski Tiyatrosuna kabul edildi. 1896 yılında Moskova Moskova Özel Rus Operası’na katıldı. 1899 yılından sonra hem Bolshoy Tiyatrosuna, hem de Marinski Tiyatrosuna devam etti.

1901 yılında İtalya’daki üstün başarısıyla dikkat çeken sanatçı, yıllar süren dünya turlarına başladı. Maksim Gorki ile arkadaşlığı, onun sanat ilkelerinin şekillenmesine büyük etki yaptı. 1918 yılında Marinski Tiyatrosu’nun Sanat Yönetmeni oldu. 1922 yılında yurt dışına tiyatro turuna çıkıp bir daha Sovyetler Birliği de dönmedi. Daha sonra Paris’e yerleşti. olan Şalyapin, Rus müzik ve drama sanatını kendisinden önce ulaşılmamış bir düzeye yükseltti.

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Medya[değiştir | kaynağı değiştir]

Fyodor Şalyapin sesinden seçilmiş parçalar:

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]