Modest Musorgksi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Modest Petroviç Mussorgsky
Модeст Муссоргский
Modest Mussorgsky (1839-1881)
Modest Mussorgsky (1839-1881)
Doğum 21 Mart 1839
Karevo, Rusya
Ölüm 28 Mart 1881 (42 yaşında)
Sankt Peterburg, Rusya
Meslek Müzisyen, besteci

Modest Petroviç Mussorgsky (Rusça: Модест Петрович Мусоргский) (d. 21 Mart 1839, Karevo, Rusya – ö. 28 Mart 1881, Sankt Petersburg, Rusya), Rus müzisyen, besteci.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Modest Musorgski gençlik yıllarında

Mussorgsky'nin ailesi zengin ve soyludur, babası bir büyük toprak sahibidir. Mussorgsky müzikle altı yaşında, annesinden aldığı piyano dersleriyle tanışmış, yeteneği sayesinde daha dokuz yaşında aile ve aile dostlarının çevresine kısa dinletiler vermeye başlamıştır. Henüz 12 yaşında, babasının parasıyla bir polka eseri yayınlayan Mussorgsky, 13 yaşında askeri okula kaydolmuştur. Dört zorlu yılın ardından (kimilerine göre Mussorgsky'nin sonu olacak alkolizminin kökenleri askeri okuldaki şiddet dolu disiplindir) mezun olan Mussorgsky, İmparatorluk Muhafızları'na katılmıştır.

Mussorgsky müzik hayatına mezuniyetinin ardından Alexander Dargomyzhsky'nin çevresinde boy göstermeye başlayarak atılır. Dargomyzhsky, Glinka'dan sonra en önemli Rus bestecisidir. Bu dönemde Mussorgskyi, briyantinli saçları, aristokratik tavırları, konuşmasının içine kattığı Fransızca kelimeler ve sıra dışı piyano emprovizasyonlarıyla çevresindeki kadınlardan alkış alan, ancak yeteneğini henüz nitelikli bir sanatsal faaliyete adamamış bir yeni yetmedir. Borodin, ardından da Balakirev'le tanışması bu döneme rastlar.

Bu, Mussorgsky'nin hayatında büyük bir etki yaratır. Balakirev'le çalışmaya başlayan Mussorgsky, birkaç ay sonra ordudan ayrılır. Bir yandan şiddetli bir kişilik bunalımı yaşamakta olan Mussorgsky (Balakirev'e mektuplarında bu bunalımın kendisini bir inanç sorunu olarak gösterdiği sezilmektedir), 1861'de serfliğin yasaklanmasının ardından ailesi artık yoksul köylüleri eskisi gibi istismar edemediği için parasal açıdan da sıkıntıya düşer, zira artık eskisi gibi baba parasıyla yaşaması zor girmiştir.

1863'te Mussorgsky, bir süreliğine gittiği Moskova'dan St. Petersburg'a döner ve kendisine bir memuriyet bulur. Artık eski rahat yaşantısından çok farklı ve düşünsel açıdan çok daha derin bir hayatı vardır: Altı kişilik bir komünde yaşamaktadır, çalışmadığı saatleri beste yapmaya ve okumaya adamıştır. Bu dönemde bilhassa, ileriki yıllarda Lenin'in düşüncelerini oluşturma sürecinde de önemli bir faktör olacak olan Çernişevski'nin yazdıkları Mussorgsky'nin düşüncelerini etkiler. Ne var ki Çernişevski'nin Mussorgsky De yarattığı etki, mülkiyeti sorguladığı düşüncelerinden çok, sanatta biçim ve özün zıtlık içerisinde olduğu/olabileceği yönündeki iddialarından kaynaklanmaktadır. Bu, Mussorgsky açısından klasik dönemin, bilhassa da Beethoven'in form ve tema bütünlüğünün kökten bir reddi manasına gelecektir.

Aşağı yukarı 1873'te, Boris Godunov operasının tamamlanması ile sona eren bu dönem, Mussorgsky'nin en üretken ve alkolizminin de görece kontrol altında olduğu yıllardır. Bunda, 1871'den itibaren Rimsky-Korsakov ile ev arkadaşı olmasının da etkisi olmuştur.

1874'te, en büyük eseri olan Bir Sergiden Tablolar'ı bestelemesinin ardından hızla alkolizme ve Rus Beşleri'nin dağılıyor olmasından da kaynaklı bir melankoliye gömülen Mussorgsky, bu tarihten itibaren eline aldığı hemen her besteyi yarım bırakmıştır. 1880 yılında devlet memurluğundan atılan Mussorgsky, yoksulluktan neredeyse dilenecek hale gelir. Arkadaşlarının bazı eserlerini tamamlayarak maddi kaynak yaratma çabası ise art arda dört nöbet geçirip hastanelik olduğunda anlamını yitirir. Modest Mussorgsky, 28 Mart 1881'de, büyük Rus ressam İlya Repin'in durumunu olağanüstü bir gerçekçilikle anlatan meşhur tablosuna poz verdikten birkaç gün sonra ölür.

Müziği[değiştir | kaynağı değiştir]

Musorgski'nin belki de en trajik yönü, Rus Beşleri'nin geri kalanıyla olan sorunlu ilişkisidir. Müziği, en yakın çevresinde dahi anlaşılmamakta, Balakirev tarafından sürekli, şiddetle eleştirilmektedir. Bu nedenle pek çok eserini revize eden Musorgski, bir yandan da açık ya da örtülü hakaretlere maruz kalmıştır. Balakirev Mussorgsky için "neredeyse ahmağın teki" diyecek kadar ileri gitmiştir.

Rimsky-Korsakov ise daha sahiplenici ve sorun konusunda daha gerçekçidir: Mussorgsky beste yaparken bütünlükle hiç ilgilenmediği için ortaya "birbirinden kopuk harmoniler, şoke etmeye yönelik parçalar, insanı hayrete düşürecek derecede mantıksız ton geçişleri" çıkmaktadır. İhtiyaç duyulan şey ise eserlerin "pratik ve sanatsal amaçlara yönelik bir düzenlemeye tabi tutulması, böylelikle Mussorgsky'nin dehasının değerini anlayacak ancak sanata karşı işlediği günahları dinlemek istemeyecek insanlara icra edilebilecek hale getirilmesidir." Rimsky-Korsakov, diğerlerinin aksine bu çözüm yolunda katkıda bulunmaya çalışmış, Mussorgsky'nin pek çok fragmanını düzenleyerek icra edilebilecek hale getirmiştir.

Eserleri Rimsky-Korsakov ve başkaları tarafından tamamlandıkça Mussorgsky'nin müziğinin etkisi artmış ve tüm dünyada, bilhassa da Sovyetler Birliği dönemi Rus klasik müziğinde en önemli ilham kaynaklarından biri olmuştur. Shostakovich'in geç dönem senfonileri ve Prokofiyev'in operalarında Musorgski'nin şaşırtıcı ton geçişleri kendilerini gösterir. Bir başka örnek olarak, Mussorgsky tarafından yazılan ve Rimsky-Korsakov tarafından bitirilen Kovançina operasının Shostakovich tarafından revize edilip tekrar yayınlanması gösterilebilir.

Mussorgsky'nin müziği, sanatçının piyanoya olan yatkınlığını da yansıtır. Mussorgsky'nin eserlerinin çoğu 2 ve 4 elli piyano için yazılmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

1- Bir Amatörden Amatörler İçin Klasik Müzik sayfasında yer alan Mussorgsky biyografisi [1]

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Medya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir Sergiden Tablolar (Rusça: "Картинки с выставки" Kartinki s vystavki) adlı eseri için üç bölümden oluşan iki piyano versiyonu. Orkestra: Skidmore College Orchestra Kaynak: Musopen

Bir Sergiden Tablolar - 1. Bölüm


Bir Sergiden Tablolar - 2. Bölüm


Bir Sergiden Tablolar - 3. Bölüm

Bir Sergiden Tablolar eseri için ayrıntılı bilgiler ve bir orkestra aranjmanlı versiyonu için ayrıca bakınız.

"Çıplak Dağ Üzerinde Gece (Rusça: "Ночь на лысой горе", Noch' na lysoy gorye)" adlı müzikal fantazi eseri. Orkestra: Skidmore College Orchestra Kaynak: Musopen

Çıplak Dağ Üzerinde Gece

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]