Fugu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Fugu

Fugu, Japonca河豚, 鰒 veya フグ), özellikle Japon mutfağında yenilen bir balon balığı türüdür.

Fugu, Indo-Pasifik kökenli bir türdür, tetrodotoksinden dolayı oldukça zehirli olup çok ince olan zehirli damarlarının tek tek çıkarılarak dikkatli bir şekilde hazırlanmalıdır.[1] Bu nedenle fugu sunan restoranlar Japonya ve diğer bazı ülkelerdeki yasalar tarafından sıkı bir şekilde kontrol edilmektedir ve üç veya daha fazla yıl süren titiz eğitimden sonra sadece çok usta aşçılar tarafından hazırlanmasına izin verilmektedir.[1][2]

Fugu, saşimi ve chirinabe olarak servis edilir.[2] Bazı kişiler tarafından karaciğerin en lezzetli kısmı olduğunu düşünülmektedir ama aynı zamanda en zehirli kısmı olup restoranlarda bu organın sunulması 1984 yılında yasaklandı.[2] Fugu, Japon mutfağının en ünlü ve en kötü şöhretli yemeklerinden biri haline geldi.

Türkiye'deki Yayılışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kızıldeniz'den Akdeniz'e Süveyş Kanalı yoluyla göç etmiştir. Türkiye ve İsrailli balıkçılar tarafından birçok birey yakalanmıştır. Ülkemizde özellikle Marmaris ve Gökova bölgesinde bolca yakalanmaktadır.

Beslenme[değiştir | kaynağı değiştir]

Etçil olan balon balığı, küçük boylarda iken ağırlıklı olarak kabuklularla, büyüdükçe de yumuşakçalarla beslenmektedir.

Ekolojik ve Ekonomik Zararları[değiştir | kaynağı değiştir]

Balon balığının akdeniz'e gelmesiyle birlikte yumuşakçaların (ahtapot-kalamar-mürekkep balığı) sayısının ciddi ölçüde azaldığı yönünde bulgular vardır. Balon balıklarının ekonomik ve ekolojik zararlarının yanı sıra dokularında tetrodotoksin (ttx) adı verilen bir nörotoksin zehir bulundurmalarından dolayı, insan sağlığına zararı vardır. Bu toksinin siyanürden 1000 kat daha fazla zehirli olduğu bilinmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Davidson, Alan (2006). The Oxford Companion to Food. Oxford University Press. s. 324. ISBN 0-19-280681-5. 
  2. ^ a b c Hosking, Richard (1997). A Dictionary of Japanese Food: Ingredients & Culture. Tuttle Publishing. ss. 41–42. ISBN 0-8048-2042-2. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]