Gökova Körfezi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gökova Körfezi
Kerme Körfezi
Türkiye Ege Bölgesi üzerinde Gökova Körfezi
Gökova Körfezi
Gökova Körfezi
Türkiye üzerinde Gökova Körfezi
Gökova Körfezi
Gökova Körfezi
Havza
KonumEge Bölgesi, Türkiye
Koordinatlar36°59′K 27°59′D / 36.983°K 27.983°D / 36.983; 27.983
Ayırdığı topraklarBodrum Yarımadası← →Datça Yarımadası
Genel bilgiler
Aktığı yerEge Denizi
TürKörfez
Kıyı uzunluğu± 400 km (250 mi)
Wikimedia Commons
Harita

Gökova Körfezi veya Kerme Körfezi (YunancaΚεραμεικός κόλπος, Latince: Ceramicus Sinus), Türkiye'nin güneybatısında, Bodrum Yarımadası ve Datça Yarımadası arasında uzanan Ege Denizi körfezi. Yaklaşık 100 km uzunluğunda dar bir körfezdir. Körfezin çıkışında İstanköy Adası yer alır. Kıyı uzunluğu 400 km kadardır.

Gökova körfezinde belli şartlar yat turizmin gelişmesini sağlamıştır. Amatör balıkçılık, güneşlenme, sualtı dalışları, su kayağı, rüzgâr sörfü, dinlenme imkanları turizmi açısından önemlidir. Jeomorfolojik yapıdan dolayı karayolundan uzak, yapılaşmanın az olması da olumlu katkı yapmıştır.[1]

Körfez kıyılarıda saat yönünde; Bodrum, Milas, Muğla, Ula, Marmaris, Datça yerleşmelerinin sınırları bulunur.

Körfezin doğu ucunda alüvyal birikinti düzlüğü (Gökova) uzanır. Kuzey ve güneyinde alçak tepeler uzanır. Körfez tektonizma ile çökmüş Ege grabenlerinin en güneydeki örneğidir. Epirojenezle yükselen sular tarafından çöküntü alanı doldurulmuş, körfez oluşmuştur.[1] Kuzeyindeki Ören yerleşmesi dağların arasından akan Koca Çay'ın oluşturduğu delta üzerinde kurulmuştur.

Körfezin güneydoğusunda, yükselen sular tarafından doldurulan tipik Ria kıyıları görülür. Akarsuyun denize döküldüğü alanda, yarımadalar ile birbirinden ayrılmış, yarım daire şekilli koylar oluşur. Bu koylar yat turizmi açsından önemlidir. Körfezin güney kıyıları daha girintilidir.[1]

Kumlarının başka yerden taşındığı iddia edilen Kleopatra Plajı körfez içindeki Sedir Adası'ndadır.

Körfez çevresinde Akdeniz iklimi etkindir. Doğal bitki örtüsü kızılçamlar, tahribatın olduğu yerlerde makilikler yaygındır. Her daim yeşil olan bitki türleri turizm açısından görsellik sağlamaktadır.

Körfezin kuzeyinde, Gökova Termik Santrali adıyla bilinen ve tartışmalara neden olan Kemerköy Termik Santrali yer alır. Bu santralin 11 km kuzeyinde Yeniköy Termik Santrali vardır.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c DOĞANER, Prof. Dr. Suna. "GÖKOVA KÖRFEZİNDE YAT TURİZMİNİN COĞRAFİ KOŞULLARI". istanbul.edu.tr. 9 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]