Fra Mauro

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Fra Mauro
Doğum14 Mayıs 1385
Venedik, Venedik Cumhuriyeti
Ölüm1464
Venedik, Venedik Cumhuriyeti
Milliyetİtalyan
Meslekcoğrafyacı, kartograf

Fra Mauro (Keşiş/Frer Mauro) (d. 1385, Venedik - ö. 1464, Venedik) Venedik Cumhuriyeti'nde yaşamış İtalyan bir kartograftır. Çizdiği Dünya haritası Fra Mauro haritası olarak bilinir. O zamana dek çizilmiş, en detaylı ve en doğru haritadır.

Fra Mauro ayrıca Venedik Lagünü'ndeki Murano adasında bulunan St. Micheal Camaldolese Manastırı'nın da rahipliğini yapmıştır. Burada ayrıca bir kartografya atolyesi kurmuştur.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Fra Mauro 1400 yılı civarlarında doğmuştur. Gençliğinde bir tüccar ve asker olarak seyahat etmiştir ve Orta Doğu'yu da tanıma imkânı bulmuştur. 1409 yılındaki St. Michael Manastırının kayıtlarında da adı geçmektedir. Manastırın yatılı bir üyesi ve haritacı olarak görev yapmaya başlamıştır. Manastır kayıtlarında asıl işinin manastırın kira tahsilatlarını toplamak olduğu geçmektedir. Fakat 1450 yılından sonra dünya haritası çizen biri olarak bahsedilir. Dini inancından dolayı seyahat etme özgürlüğü bulamamasına rağmen denizaşırı keşiflerden dönen tüccarlarla istişare itme imkânı bulmuştur. 1450 yılında kendi zamanına kadar en doğru harita olan bilinen Fra Mauro haritasını çizmiştir. Harita üzerinde kendi zamanının coğrafi bilgisini yansıtan yorumları da bulunmaktadır.

Fra Mauro Dünya haritası[değiştir | kaynağı değiştir]

Asya, Avrupa ve Afrika'yı gösteren Fra Mauro haritası(1450)

Fra Mauro Haritası veya Rahip Mauro Haritası Parşomen üzerine düzlemküre şeklinde çizilen harita yaklaşık iki metre çapında ve ağaç çerçevelidir. Haritanın bir kopyası Rahip Mauro ve yardımcısı denizci-haritacı Andrea Bianco tarafından Portekiz Kralı V. Alfonso için yapılmıştır. Çizilen harita 24 Nisan 1459 tarihinde tamamlanarak Portekiz’e gönderilmiştir. Ancak harita günümüze kadar gelmemiştir. Harita Venedik açıklarındaki Murano Adasındaki Isola kentinde San Michel manastırında bulunmuştur. Harita şu anda Venedik’deki Correr Müzesi'nde sergilenmektedir.

Diğer çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Fra Mauro tarafından yapılan iki harita kopyası günümüze kadar gelmiştir. Birinci kopya Vatikan Kütüphanesi'ndedir ve 1944 yılında Roberto Almagià tarafından yayınlanmıştır. Diğer kopya ise 1984 yılında Milan'da müzayedede satılmış ve şu an özel bir özel koleksiyonda, muhtemelen Fransa'dadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]