Firuz Kanatlı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Firuz Kanatlı (d.1932, Eskişehir)

1932 yılında Eskişehir'de doğmuştur. İlkokul üçüncü sınıfa kadar Eskişehir'de okumuştur. Daha sonra Galatasaray Lisesi'ne gitmiş ve oradan mezun olmuştur. İsviçre Cenevre Üniversitesi'nde işletme okumuştur. Dönüşte babasına ait olan Gümülcineli Un Fabrikası'nda çalışmaya başlamıştır. Fabrikanın ismi sonradan Kanatlı Un Fabrikası olmuştur.

Kendi iş yapma hayali Firuz Kanatlı'yı iş dalı aramaya yöneltmiştir. Dedelerinin Gümülcine'de ilkel taşlı un değirmeninden başlayarak Türkiye'de un fabrikasına uzanan aile geçmişi ile bağlantılı iş yapma fikri onu önce makarna üretmeye yönlendirmiştir. Şeker hammaddesinin Eskişehir'deki Şeker Fabrikası nedeniyle kolay bulunabilir olmasından dolayı bir dostunun da önerisi ile bisküvi işine girmeye karar vermiştir.

O dönemde sadece Arı, Ülker, Besler, Haylayf ve İdeal markaları ile bisküvi sadece İstanbul'da üretilmekte iken bisküvi üretimi Anadolu'ya taşınmıştır. Kanatlı, o dönemde "Bal" markası ile çıkarmak istediği bisküviyi başka biri kullandığından tescil ettirememiş,[kaynak belirtilmeli] Eti markasını seçerek 1962 yılında üretime almıştır.

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Firuz Kanatlı'nın eşi Gülay Kanatlı 4 Ağustos 2015 tarihinde 73 yaşında hayatını kaybetti.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]