Fikret Emirov

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Fikret Amirov sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Fikret Amirov
Fikrat Amirov.jpg
Doğum 22 Kasım 1922(1922-11-22)
Gence, Azerbaycan SSC, SSCB
Ölüm 20 Şubat 1984 (61 yaşında)
Bakü, Azerbaycan SSC, SSCB
Meslek Besteci

Fikret Meşhedi Cemil oğlu Amirov (AzericeFikrət Məşədi Cəmil oğlu Əmirov, 22 Kasım 1922, Gence - 20 Şubat 1984, Bakü), Azerbaycan'da Sovyet döneminin bestecisi.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1922'de Gence şehrinde doğmuş Fikret Amirov, Azerbaycan halk müziği çevresinde büyümüştür. Babası Meşhedi Cemil Amirov, Şuşa kökenli tanınmış muğam şarkıcısı (Azericexanəndə) ve tar ustası olmuştur. Genç yaşlarındayken, Fikret piano için parçala bestelemeye başlamıştır. Gence'de müzik okulunu bitirdikten sonra Fikret Amirov, Azerbaycan Devlet Konservatuvarı'nda (günümüzdeki Bakü Müsik Akademisinde) yüksek eğitime başlamıştır. Burada Boris Zeydman ve Üzeyir Hacıbeyov'un öğrencisi olmuştur.

1941'de Nazi Almanyası SSCB'ye saldırdıktan sonra, 19 yaşındaki Amirov Sovyet ordusunda hizmete başlamıştır. Amma Voronej şehri yakınlarında yaralanarak hastaneye alınmış ve askeri hizmetten terhis edilmiştir. Daha sonra Bakü'ye dönmüş ve Azerbaycan Devlet Konservatuvarı'nda eğitimine devam etmiştir.

En önemli çalışmalarından birisi öğrencilik yıllarında yazmış olduğu "Nizami'nin Hatırasına"dır. 1948 yılında konservatuardan mezun oldu. Senfonik Mugam başardığı yaratıcı bir çalışmadır. Amirov'un "Sevil" operası (1953), "Şur" Semfonik muğamı (1948) dünyanın her yerinde ünlü besteler arasında takdir edilen bir eserdir. Diğer önemli bir çalışması da fortepiano eserleridir. 1980'de "1001 Gece" balesinin yazdı. Bu esere göre SSCB Devlet Ödülü aldı. Bestecinin simfonik muğamları, müzik poemleri ve diğer eserleri bu gün de değerini korumaktadır.

Amirov 1984 Şubat ayında Bakü’de vefat etmiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]