Ferit Şahenk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ferit Faik Şahenk
Ferit F. Sahenk -World Economic Forum Annual Meeting Davos 2010.jpg
Doğum 1964 (52-53 yaşında)
Niğde, Türkiye
Eğitim Harvard University
Meslek İş adamı
Organizasyon Doğuş Holding
Özvarlık artış $2.1 milyar (2017)
Evlilik(ler) Diana Şahenk
Çocuk(lar) Defne Şahenk
Ebeveyn(ler) Ayhan Şahenk
Deniz Şahenk

Ferit Faik Şahenk (d. 1964, Niğde), Doğuş Holding'in ve Garanti Bankası'nın yönetim kurulu başkanı. Şahsi serveti 2017 yılı itibarıyla 2.1 milyar dolardır.[1]

1987 yılında Boston Koleji'nden pazarlama ve insan kaynakları bölümünden mezun olduktan sonra 1991 yılında Garanti Menkul Kıymetler Şirketi'ni kurdu.[2] Yüksek öğrenim sonrası eğitimini Harvard University'nin Owner/President yönetici programıyla tamamlamıştır. 1988 yılında Manufacturers Hannover'da bankacılık stajı yaptı.

1990-1997 yılları arasında Doğuş Otomotiv Grubu Yönetim Kurulu başkanlığı yaptı. 2 Nisan 2001'de babası Ayhan Şahenk'in vefat etmesiyle Doğuş Holding'in başına geçti.

Ferit Şahenk, aynı zamanda koyu bir Fenerbahçe taraftarıdır. Fenerbahçe Spor Kulübü'nün yaptığı önemli ve pahalı transferlerin bazılarında kulübe finansal kaynak yaratmakla birlikte, maddi yönden de destek sağlamıştır. Özellikle Fenerbahçe'nin 2012 yılında yaptığı Moussa Sow transferinde çok büyük rolü vardır ve kulüp kendisine teşekkür etmiştir.[3] Buna karşın bu zamana kadar hiçbir Fenerbahçe yönetiminde görev almamış ve Fenerbahçe başkanlığı için aday olmamıştır. Fenerbahçe Spor Kulübü kongre üyesidir ve 1907 Fenerbahçe Derneği yöneticisidir.

Ferit Şahenk, evli ve bir çocuk babasıdır.

Bünyesindeki medya kuruluşları[değiştir | kaynağı değiştir]

Gazete[değiştir | kaynağı değiştir]

Televizyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Serveti[değiştir | kaynağı değiştir]

Ferit Şahenk, Forbes Türkiye'nin 2017'de hazırladığı “En Zengin 100 Türk” listesinde 2.1 milyar dolarlık servetiyle 7. sırada yer almaktadır.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]