Ferec Fuda

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ferec Fuda
Farag Foda.jpg
Doğum 20 Ağustos 1945
ez-Zerka, Dimyat, Mısır
Ölüm 9 Haziran 1992 (45 yaşında)
Kahire, Mısır
Ölüm sebebi Suikast

Ferec Fuda (Arapça: فرج فوده‎; d. 20 Ağustos 1945, ez-Zerka - ö. 9 Haziran 1992, Kahire), Mısırlı yazar, köşe yazarı ve insan hakları aktivisti. El-Ezher din adamları komitesi tarafından dine küfrettiği iddiasıyla suçlandıktan sonra, 9 Haziran 1992'de Sünni İslamcı örgüt İslam Cemaati mensupları tarafından öldürüldü.[1] Fuda, Mart 1992-Eylül 1993 tarihleri arasında Mısır'da "politik güdümlü saldırılar" ile öldürülen 202 kişiden biriydi.[2] 1992 yılının Aralık ayında eserleri yasaklandı.[3]

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ferec Fuda, Nil Deltası'nda bulunan Dimyat'a bağlı ez-Zerka'da doğdu. Tarım profesörü olarak çalıştı. Çok sayıda kitap yazdı ve Mısır dergisi Ekim’e köşe yazarı olarak katkıda bulundu. Fuda, İslami canlanma ve İslamcılığın hem şiddetli hem de şiddetsiz nüfuzundaki etkisi sırasında yazdı. İran'da, İslamcılar 1979'da Şah'ı devirmişlerdi. Mısır'da, Marksist aydınlar (Muhammed İmare, Tarık el-Bişri gibi) İslamcılığa doğru kaydılar. Modası geçmiş, sakallar yaygınlaştı ve başörtüsü "üniversiteler ve hükümet" ofislerinde istisna olmaktan çıktı ve yaygın hale geldi. 1980'lerin başlarında, İslami radikaller cumhurbaşkanı Enver Sedat'a suikast düzenlediler ve Kıpti kiliselere ve evlere saldırdılar ve Kıpti Hristiyanlardan cizye gasp ettiler.

Suikast[değiştir | kaynağı değiştir]

9 Haziran 1992'de, Fuda, görevinden ayrıldıktan sonra iki suikastçı tarafından vurularak öldürüldü. Saldırıda oğlu ve çevredeki kişiler ağır yaralandı. İslam Cemaati suikastın sorumluluğunu üstlendi. Ölümünden önce, Fuda, El-Ezher tarafından dinden çıkmakla suçlandı. El-Ezher alimi Muhammed el-Gazali, daha sonra mahkemenin önünde Fuda'nın öldürülmesinin yanlış olmadığını ileri sürdü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "DOCUMENT - EGYPT: HUMAN RIGHTS ABUSES BY ARMED GROUPS". amnesty.org. Amnesty International. Eylül 1998. 22 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Aralık 2015. 
  2. ^ Miller, Judith. God Has Ninety-Nine Names: Reporting from a Militant Middle East. Simon and Schuster. s. 26. 
  3. ^ de Baets, Antoon. Censorship of Historical Thought: A World Guide, 1945-2000. Greenwood Publishing. s. 196. In December 1992 Foda's collected works were banned