Ferdinand Sauerbruch

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ferdinand Sauerbruch, 1932

Ernst Ferdinand Sauerbruch (d. 3 Temmuz 1875 - ö. 2 Temmuz 1951), Alman bir doktor. 20. yüzyılın ilk yarısının en önemli ve etkili cerrahlarından biri olarak kabul edilir.

Sauerbruch Almanya Barmen'de (şimdi Wuppertal ilçesi) doğdu. Marburg Philipps Üniversitesi, Greifswald, Jena Friedrich Schiller Üniversitesi ve Leipzig Üniversitesi'nde tıp okudu. 1903 yılında Breslau'ya gitti. I. Dünya Savaşı sırasında bir savaş cerrahı olarak, basit hareketleri etkin uzuv protezleri, birçok yeni tip geliştirdi.

Sauerbruch 1918 - 1927 yılları arasında Münih Ludwig Maximilians Üniversitesi'nde cerrahi teknikler ve Tüberküloz tedavisinde çalıştı. 1928-1949 yılları arasında Berlin'de Charité'de çalıştı ve yaptığı riskli (ama çoğunlukla başarılı) işlemleri için uluslararası bir ün kazandı. II. Dünya Savaşı'ndan önce Adolf Hitler bilim ve sanat alanlarındaki çalışmalarından dolayı kendisine Alman Millî Ödülü vermişti. Sauerbruch, anti-batı görünümü ile anti-semitizm gibi Nazilerin birçok siyasi hedeflerine destek verdi (Yahudilerin radikal yöntemlerle ortadan kaldırılmasına karşı olmasına rağmen).

1937 yılında Reichsforschungsrat (Reich Araştırma Kurumu)'ın toplama kamplarında tutuklular üzerinde deneylere dahil olmak üzere SS "araştırma projeleri" ne destek oldu. 1942 yılında orduya Genel Cerrah oldu ve bu pozisyonda Natzweiler toplama kampında tutsaklar üzerinde hardal gazı ile deneyler yapılmasını kabul etti. Savaş bittikten ve Almanların yenilgisinden sonra 12 Ekim 1945'te Nazi diktatörlüğüne katkıda bulunduğu için Müttefikler tarafından suçlandı. Berliner Gesundheitsrat ofisinden görevinden alındı fakat hiç mahkûmiyet almadı.

Sauerbruch 75 yaşında Berlin'de öldü.

Oğlu Peter Sauerbruch (d. 5 Haziran 1913 - ö. 29 Eylül 2010), 14. Panzer Tümeni ve Kampfgruppe "Sauerbruch"nin lideriydi ve bir Yüzbaşı olarak 4 Ocak 1943 tarihinde Demir Haç madalyası almıştır.