Fatıma-ı Masume Türbesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hazreti Fatıma-ı Masume Türbesinin dışarıdan görüntüsü

İran'ın Kum kentinde bulunan Hazret-i Fatımâ Masume Türbesi (Farsça:ﺤﺭﻢ ﺤﺿﺮﺖ ﻔﺎﻄﻤﻪ ﻤﻌﺻﻮﻤﻪ(Haremê Hazret-i Fatımâ Masume), başta İslam'ın Şii itikadına bağlı Müslümanlar olmak üzere, özellikle İran coğrafyasında yaşayanlar için önemli bir yere sahiptir.

Asıl adı Fatımâ binti Musa el- Kâzım olan Fatımâ-ı Masume, 12 İmamlar’dan 6. İmam olup Şiî Caferîlik mezhebinin de kurucu imamı olan Cafer-i Sâdık’ın torunu 7.’si olan Musa el-Kâzım’ın kızı ve 8.’si olan Ali er-Rızâ’nın kız kardeşi olan Fatımâ’dır.

Fatımâ-ı Masume (Fatımâ binti Musa el- Kâzım) hicri takvime göre 1 zilkade 173 yılında yani miladi 22 Mart 790 günü Medine-i Münevvere’de dünyaya gelmiş ve İran’a yaptığı bir seyahat esnasında Saveh kentinde rahatsızlanarak, hicrî takvime göre 12 Rebi’ul- Sani 201 yani miladi 7 Kasım 816 günü burada, öldüğü yer olan Kum şehrinde gömülmüştür.

Vefât ettiğinde henüz 26 yaşındaydı.

Mimari[değiştir | kaynağı değiştir]

Hazret-i Fatımâ Masume Türbesi, altunî renkte 3 kubbeli ve 6 minareli bir cami olup, 410 bin m²’lik bir alanı kaplar. İçinde, Fatımâ Masume'nin naaşının bulunduğu türbenin alanı ise 38 bin m²’dir.

Toplam 3 avlulu olan ve 3 büyük dua salonu barındıran caminin içinde, namaz kılınması için bir değil 3 mescîd bulunmaktadır ve her mescîdin ayrı bir ismi bulunmaktadır. Bunlar; Tabatabaî (ﻄﺒﺎﻄﺒﺎﻴﻰ), Bala Ser (ﺒﺎﻻ ﺴﺮ) ve Âzâm (ﺍﻋﻆﻢ) mescidleridir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]