Faberlic

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Faberlic
Genel merkezi
Ürün kozmetik, giyim, aksesuar ve ayakkabı
Gelir US$365 million (2016)
Website Resmi sayfası

Faberlic, Rusya merkezli doğrudan satış şirketi, kozmetik, giyim, parfüm, aksesuar ve ayakkabı üreticisi. 1997'de kurulmuştur, 2001 yılından beri mevcut isim ile çalışıyor.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

"Faberlik" şirketinin kurucusu Aleksey Nechaev ve ilk genel direktörü Alexander Davankov, Moskova Devlet Üniversitesi'nden mezun olmuş ve birlikte çalışmaya başladılar. 1990'ların ortalarında, ağ pazarlaması kavramını tanımışlar ve bu model için biyolojik olarak aktif katkı maddeleri (gıda takviyesi) ve ev kimyasalları satmaya başladılar.[1] 1998 yılında Nechaev ve Davankov, perfluoranın cilt kullanımı için bir patent aldı. Bu, SSCB'de oksijen taşıyabilen ve Afganistan'daki savaş sırasında yaygın olarak yapay kan olarak kullanılan bir emülsiyon idi.

1998'deki ekonomik krizin zemini karşısında, yabancı kozmetik üreticileri, Rus şirketlerinin orta ve aşağı fiyat segmentlerinde yardımcı olan malzemeleri azalttılar ve reklamları geri çevirdi.

2001'de "Russian Line", "resim üzerine master" olarak serbestçe çevrilebilen "Faberlic" olarak yeniden adlandırıldı. Nechayev'e göre, yabancı pazarlara erişim ile ilgili olarak yeniden adlandırmaya ihtiyaç duyuldu. Girişimcilerin daha önce kayıt dışı bir ticari markayı, Rusya ile ilişkilerini içermeyen uyumlu bir isme sahip olması gerekiyordu.[2]

2004 yılından başlayarak L'Oréal ile beraber kozmetik senayesine girişim yapmışdır. 2015'ten bu yana şirket hızlı moda segmentinde sistematik bir şekilde çalışıyor ve düzenli olarak yeni koleksiyonlar yayınlıyor.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]