FIFI Wild Kupası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
FIFI Wild Kupası
Pic fifi logo.gif
Konfederasyon NF-Board
Ülke(ler) NF-Board Üyeleri Ülkeler
Takım sayısı 6
En başarılı takım Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti KKTC

FIFI Wild Kupası (FIFI Wild Cup) dünyada Birleşmiş Milletler tarafından tanınmadığından dolayı herhangi bir futbol organizasyonunda yer alamayan ülkelerin millî futbol takımları arasında FIFI (Uluslararası Bağımsız Futbol Kulüpleri Federasyonu) tarafından organize edilen futbol turnuvası. Son şampiyonu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni temsil eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti millî futbol takımı olmuştur.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

2006'da düzenlenen ilk turnuvanın sponsoru bir online kumar sitesiydi. Turnuvayı düzenleyen Jorg Pommeranz FIFA ve Almanya'daki Çin konsolosluğu ile tartışmalar yaşadı. Çin yetkililer FIFI'ye mektup yazarak Tibet'ten gelecek millî takımın davet edilmemesini istedi ancak reddedildi. Daha sonra FIFA bu maçları iptal edebileceğini belirtti ancak bu da engellendi. Kuzey Kıbrıs'tan gelecek takımın Almanya'ya gelebilmesi için vize işlemlerinde büyük zorluklar yaşandı.

2006 FIFI Wild Kupası'nı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti millî futbol takımı kazandı. 2010 FIFI Wild Kupası ise Grönland'da düzenlenecekti ancak ilk organizasyondaki gibi zorluklar çıkarıldığı için vazgeçildi.

2006 yılındaki katılımcılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Daha fazla bilgi için 2006 FIFI Wild Kupası maddesine bakınız.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]