İçeriğe atla

Eysteinn Ásgrímsson

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Eysteinn Ásgrímsson
Doğumy. 1310
Ölüm1360 (y. 50 yaşında)
Milliyetİzlandalı
MeslekŞair
Tanınma nedeniLilja şiiri

Eysteinn Ásgrímsson (y. 1310 – 1360), İzlandalı şair. En çok Lilja şiiri ile tanınan şair, okuyucu görüşlerine göre Orta Çağlardaki dini şiir alanında en iyiler arasında yer alır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Eysteinn Ásgrímsson, İzlandalı din adamlarının bir üyesi ve aynı zamanda bir skald'dır. 1343'te Þykkvabær manastırının başrahibini dövdüğü için hapse gönderildi. Bazı akademisyenler, onun günahkarlık nedeniyle hissettiği derin bir endişeyle 'Lilja'yı yazdığı fırsatın bu olduğunu varsayarlar.

1355'te Norveç'e gönderildi ve 1357'de kilise müfettişi olarak geri döndü. 1360'ta dönüş yolunda yolculuk onun için çok zor geçti ve şair indikten hemen sonra öldü.

Çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Lilja ("zambak", Orta Çağ Hristiyan tasvirinde saflığı ve dolayısıyla Meryem Ana'yı sembolize eden çiçek) hala yaşayan bir eserdir, ancak bu esasen olağanüstü yetenekli kompozisyonu ve Eysteinn'in kendi dönemine göre saflıktan yana olması nedeniyledir. Şiirin dili olabildiğinde hem karmaşıklıktan hem de alıntı yapmaktan kaçınır.

Bu, üyesi olduğu şiir geleneği (skaldik şiir) büyük ölçüde en karmaşık biçimsel yönlere dayandığı için özellikle dikkate değerdir; bunlar arasında kelime ve deyim konumlarının değiştirilmesi ve iç içe geçmesi, oldukça ayrıntılı bir metaforik sistem ve katı metrik kurallar vardır.

Geleneksel Dróttkvætt ölçüsü kullanmayan Eysteinn, Hrynhent ölçü sistemi kullanır. Hrynhent'teki asıl fark, altı hece kullanan dróttkvætt yerine sekiz hece kullanmasıdır. Ölçünün ayrıca, daha yavaş, daha geniş kelime akışı ile vaaz geleneği ile ilgili olduğu görülmüştür.

St. Thomas Aquinas'ın belirttiği gibi Eysteinn, Hristiyan 'claritas' ideali lehine Scaldic şiirin sözdizimsel ve anlamsal karmaşıklığından kaçınmıştır.

Şair, o zamanlar anlaşıldığı üzere, insan ihtiyaçlarını ve onların Tanrı ile ilişkilerini derinlemesine anlayan, gerçekten dindar bir adam olarak gösterilir. Lilja bugün hala okunuyor.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Sürümler[değiştir | kaynağı değiştir]