Evrenin Askerleri (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Evrenin Askerleri
Universal Soldier
Universal Soldier Film Afişi
Yönetmen Roland Emmerich
Yapımcı Mario Kassar
Senarist Richard Rothstein
Christopher Leitch
Dean Devlin
Oyuncular Jean-Claude Van Damme
Dolph Lundgren
Ally Walker
Ed O'Ross
Müzik Christopher Franke, Ice-T, Harry Shannon, Tim Simonec
Kurgu Michael J. Duthie
Dağıtıcı Karl Walter Lindenlaub
Cinsi Sinema filmi
Türü Aksiyon/Bilimkurgu
Renk Renkli
Yapım yılı 1992, ABD
Çıkış tarih(ler)i 10 Temmuz 1992 (ABD)
23 Ekim 1992 (Türkiye)
Süre 123 dakika
Dil İngilizce
Bütçe 23 Milyon $
Hasılat 102.000.000 $
Devam filmi Evrenin Askerleri: Geri Dönüş

Evrenin Askerleri, başrollerinde Jean-Claude Van Damme ve Dolph Lundgren'in oynadığı, 1992 yapımı olan ve yönetmenliğini Roland Emmerich'in yaptığı cyber-punk action film.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Vietnam'daki görevi sırasında aklını yitiren Başçavuş Andrew Scott (Dolph Lundgren), rehin aldığı masum yerlileri öldürmek üzereyken, emir eri Luc Deveraux (Jean-Claude Van Damme) onu sakinleştirmeye çalışır. Fakat Scott'un sakinleşmeye hiç niyeti yoktur. Bu gerginliğin içinde birbirlerini vurup öldürürler. Daha sonra olay yerine gelen Pentagon yetkilileri, bünyelerindeki bilim adamlarıyla birlikte onlarca cesedi buz dolu torbalara koyup giderken, ortadaki delilleri yok ederek, durum raporunun basına ve askerlerin ailelerine verilmesini engellerler. Pentagon'un amacı bu askerlerin cesetlerini kullanarak, askerî savunma ağında yeni bir çağ başlatıp eşsiz bir arama-kurtarma-savunma silahı yaratacak olan, normların üstünde özelliklere ve yeteneklere sahip özel güvenlik timleri ile Evrensel Askerler projesini faaliyete geçirmektir.

Hafıza silici, potansiyel gücü 10 kat arttırıcı iğneler ile bu askerler üşümezler, acıkmazlar, korkmazlar ve durmazlar. Sürekli görev-emir-komuta zincirine odaklanıp, birer android konumuna getirilmişlerdir.

Luc (Jean-Claude Van Damme)'un adı artık GR44, Scott (Dolph Lundgren)un ise GR13'tür. Pentagon, askerlerin kimyasıyla oynandığını ve gerçek kimliklerini herkesten gizli tutarak Evrensel Askerler'i emsal teşkil etmesi için basında tüm dünyaya tanıtma kararı alır ve bir kurtarma operasyonuna basını da davet eder. Operasyon sırasında izleyicilere canlı yayın yapan kanallardan birini temsil eden ve eski kariyerini geri kazanmaya çalışan tv muhabiri Veronica Roberts (Ally Walker) gösteri bittikten sonra askerî üsse gizlice girer ve herkesten saklanan gizli bilgilere ulaşır.

Artık kendisi Pentagon için tehlike teşkil etmektedir. Diğer yandan, biyolojik olarak ölü sayılsalar da; vücutlarında mekanik parça olmaması, zaman zaman geçmişe ait hafıza kırıntıları (flashback) etkisi yaratarak Luc ve Scott'ı tekrar karşı karşıya getirecektir.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]