Everest (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Everest
YönetmenBaltasar Kormákur
Yapımcı
Yazar
Uyarlama1996 Everest Dağı felaketi
Oyuncular
MüzikDario Marianelli
Görüntü yönetmeniSalvatore Totino
KurguMick Audsley
StüdyoCross Creek Pictures
Walden Media
Working Title Films
DağıtıcıUniversal Pictures
Süre121 dakika [1]
ÜlkeBirleşik Krallık
ABD
Dilİngilizce
Bütçe$55 milyon[2]
Hasılat$203.4 milyon[2]

Everest, yönetmenliğini Baltasar Kormákur'un yaptığı 2015 tarihli, İngiliz-Amerikan-İzlanda yapımı uzun metrajlı bir sinema filmidir. Film, 1996 yılı Mayıs ayında Everest Dağı tırmanışı sırasında meydana gelen faciayı ve facia öncesinde gerçekleşen olayları konu alıyor. Hikâye, biri Rob Hall (Jason Clarke), diğeri Scott Fischer (Jake Gyllenhaal) liderliğindeki iki keşif grubunun hayatta kalma girişimlerine odaklanıyor. Gerçek bir hikâyenin anlatıldığı filmin senaryosu, William Nicholson ve Simon Beaufoy tarafından yazıldı.

Film, 2 Eylül 2015'te 72. Venedik Uluslararası Film Festivali'ni açılış filmi olarak gösterildi. IMAX 3D ve RealD 3D formatlarında yayınlandı ve 16 Eylül 2015'te gösterime girdi.[3] Film ticarî açıdan başarılı oldu; dünya çapında 55 milyon dolarlık bir bütçeyle 203 milyon dolar hasılat elde etti ve eleştirmenlerden olumlu eleştiriler aldı.

Filmin asıl kişilikleri Jason Clarke, Josh Brolin, John Hawkes, Robin Wright, Michael Kelly, Sam Worthington, Keira Knightley, Emily Watson ve Jake Gyllenhaal tarafından canlandırıldı.

Olay örgüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Rob Hall, 1992'den beri Everest Dağı'nda ticari zirve tırmanışları sunan Adventure Consultants adlı kuruluşun sahibi ve yöneticisidir. Adventure Cosultants'ın 8 kişilik ekibi, Katmandu havaalanına indikten sonra yola çıkana kadar konaklayacakları otele yerleşirler. Tırmanış lideri Hall, yardımcıları iki dağ rehberi ile birlikte Teksaslı bir cerrah Beck Weathers, bir postacı Doug Hansen, Japon dağcı Yasuko Namba ve Amerikan doğa sporları ve gezi dergisi Outside için bir makale yazan Amerikalı gazeteci Jon Krakauer olmak üzere, tırmanışın sekiz katılımcısıyla bir araya gelir. Burada ekibe toplam 40 gün sürecek tırmanış hakkında ön bilgiler verilir.

Ekip, bir nakliye helikopteri ile Lukla'ya (2846 m) uçar ve 5380 m. rakımlı Everest ana kampına yürüyerek ulaşır. Burada ana kampın yöneticisi Helen Wilton, tırmanış doktoru Caroline Mackenzie ve tırmanışa yardım edecek altı Şerpa ile tanışırlar. Rob'un, Khumbu Buzulu'nda ve dördüncü kamptan sonra gelen güney sırtında sıkışıklık ve kuyruk oluşmasını engellemek amacıyla, ana kampta tırmanışa hazırlanan 20 ekibi belli bir takvim çerçevesinde düzenlemek ister, ancak bu çabası sonuca ulaşamaz. Yalnızca rakip işletme Mountain Madness'in sahibi ve Rob Hall'un arkadaşı Scott Fischer'i bir işbirliğine iknâ edebilir.

Rob'un takımı, gün doğmadan evvel 7900 metre rakımdaki dördüncü kamptan ayrılır ve tırmanışa başlar. Gün batımından önce dördüncü kampa geri dönebilmek için saat 14:00 dönüm noktası olarak belirlenir. Tırmanış birkaç kez duraklar. Çünkü güneydoğu sırtının üst tırmanma bölümünde ve Hillary Basamağı'nda güvenlik halatlarının kurulmadığı fark edilir. Beck, gözlerinde ortaya çıkan sorun nedeniyle 8500 metre yükseklikte, "balkon" adı verilen yerde tırmanışı bırakmak zorunda kalır. Rob, Beck'e 30 dakika sonra gözlerinde bir düzelme meydana gelmezse tek başına inişe başlamasını söyler.

Rob, dağcılarla birlikte zirveye zamanında ulaşır. Hatta Yasuko, sevinçle zirveye bir Japon bayrağı diker. İnişe başladıktan sonra Rob, 8760 metredeki Hillary Basamağı'nda bitkin durumdaki Doug ile karşılaşır. Ona zirve tırmanışının sona erdiğini ve inişe başlaması gerektiğini bildirir. Doug ise bunun zirveye ulaşmak için son şansı olduğunu ifade ederek devam etmekte ısrar eder. Rob, Douga'a hayır diyemez ve isteksizce isteğini kabul eder. İkili, güvenli geri dönüş için dönüm noktası olarak tespit edilen saat 14'ten iki saat sonra zirveye ulaşır. Zirvede, Scott bitap düşmüştür, üstelik yüksek irtifada meydana gelen akciğer ödeminden de muztariptir. Rob, müşterisi Doug'un inişine yardım ederken, Everest zirvesinde bir kar fırtınası çıkar. Doug'ın oksijen tüpü boşalmıştır ve yavaş yavaş hipoksiden muztarip olmaya başlar. Rob, telsizde Helen'e, tırmanış rotasında hiç yedek şişe kalmadığını ve Şerpalar'ın zirveye yedek şişe getirmesini ister. Rob tarafından kısa bir süre yalnız bırakılan Doug, kendisini emniyet halatından kurtarır ve aşağıya bırakır.

Scott'ın durumu kötüleşir, bu yüzden beraberindeki dağcılara inişe kendisi olmadan devam etmeleri talimatını verir. Elleri ve ayakları donmaya başladığı için güney zirvesini aşmayı başaramaz ve donarak ölür. İnişe devam eden dağcılar, iniş rotasında hâlâ geçici körlük yaşayan Beck ile karşılaşırlar, fakat şiddetli fırtınanın görüş mesafesini azaltması nedeniyle güney sırtındaki dördüncü kampa dönüş yolunu bulamazlar. Bu yüzden, kampı bulmak ve yardım getirmek amacıyla, ciddi şekilde tükenmiş olan Yasuko'yu da Beck'in yanında bırakırlar. Ancak hava durumu kurtarma harekâtını imkansız kılar. Helen, Beck'in karısı Peach'i arar ve durumu ona bildirir. Ertesi sabah Beck mucizevî bir şekilde uyanır, başucunda Yasuko'nun donmuş cesedini görür. Ayağa kalkar, tökezleye tökezleye tek başına kampa kadar inmeyi başarır. Ancak elleri, ayakları ve burnu ileri derecede donmuştur ve acil olarak tıbbî yardıma ihtiyaç duyar. Peach, Amerikan büyükelçiliğini arayarak yardım ister ve büyükelçilik helikopter ile bir kurtarma operasyonu düzenler. Nepal ordusuna ait bir helikopter, Beck'i dördüncü kamptan alır ve hastaneye götürür. Bu arada, Scott'ın rehberlerinden Anatoli, Scott'un cesedini bulur ve onu tırmanış güzergahı dışına çıkarır. Eve dönen Helen, daha sonra başarılı bir şekilde doğum yapan ve kızına Sarah adını veren Jan Hall ile duygusal bir buluşma yaşar. Beck, sargılar içinde ailesine geri döner, ancak filmin kapanışında donmaya bağlı kangren nedeniyle Beck'in hem ellerini, hem de burnunu kaybettiğini ve Rob Hall'un cesedinin de Everest'te kaldığını bildirir.

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapım öncesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin senaryosunu William Nicholson ile Simon Beaufoy tarafından yazıldı. Filmin yönetmenliğini Baltasar Kormákur üstlendi. Filmin yapımcılığını Working Title Films adlı yapım şirketi tarafından gerçekleştirildi.[7] Filmin idarî yapımcısı Tim Bevan ve Eric Fellner'di ve çekimlere 2013 yılı kasım ayında başlandı. Çekimlerin başlangıç tarihi olarak belirlenen 6 Kasım 2013'te çekimlere başlanamadı.[8]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "EVEREST (12A)". British Board of Film Classification. 31 Temmuz 2015. 8 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Temmuz 2015. 
  2. ^ a b "Everest (2015)". Box Office Mojo. (Amazon.com). 18 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ocak 2016. 
  3. ^ Chang, Justin; Chang, Justin (2 Eylül 2015). "Venice Film Review: 'Everest'". Variety (İngilizce). 2 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Nisan 2021. 
  4. ^ a b c d Ford, Borys Kit,Rebecca; Kit, Borys; Ford, Rebecca (17 Temmuz 2013). "Universal in Talks for 'Everest' With Josh Brolin and Jake Gyllenhaal". The Hollywood Reporter (İngilizce). 6 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mayıs 2021. 
  5. ^ Jr, Mike Fleming; Jr, Mike Fleming (24 Mart 2014). "Sam Worthington & Robin Wright Join Universal's 'Everest' Expedition". Deadline (İngilizce). 17 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mayıs 2021. 
  6. ^ a b "Martin Henderson, Emily Watson, Thomas Wright Climb Aboard 'Everest' (Exclusive)". TheWrap (İngilizce). 8 Şubat 2014. 9 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mayıs 2021. 
  7. ^ Hopewell, John; Hopewell, John (6 Ağustos 2013). "'2 Guns' Helmer Kormakur Set to Climb 'Everest'". Variety (İngilizce). 2 Mayıs 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mayıs 2021. 
  8. ^ Siegel, Tatiana; Siegel, Tatiana (12 Kasım 2013). "'Everest' Movie Rescued by Cross Creek Pictures". The Hollywood Reporter (İngilizce). 7 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mayıs 2021.