Eudokia Angelina

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Eudokia Angelina
Sırp Grand Prens Eşi
Hüküm süresi1196–1198
Ölümy.1211
Eş(ler)iI. Stefan Prvovençani
V. Aleksios
Leo Sgouros
HanedanAngelos Hanedanı
BabasıIII. Aleksios
AnnesiEfrosini Dukena Kamatera

Eudokia Angelina (ya da Eudocia Angelina) (YunancaΕυδοκία Αγγελίνα, SırpçaEvdokija Anđel; ö. y. 1211, ya da sonrası), Sırp Kralı I. Stefan Prvovençani'nin eşi, Bizans İmparatoru V. Aleksios'ın metresi. Bizans İmparatoru III. Aleksios ile Efrosini Dukena Kamatera'nın kızı.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Eudokia Angelina, önce Raška hükümdarı Stefan Nemanja'nın ikinci oğlu I. Stefan Prvovençani ile evlenmiştir. Evlilik, babası Suriye'de sürgündeyken 1186 civarında amcası İmparator II. İsaakios tarafından ayarlanmıştır. 1195 yılında, kayınpederi bir manastıra kapanıp emekli olunca, kocası önce Raška hükümdarı (daha sonra Sırbistan Kralı) olmuştur. Hikâyeyi anlatan tarihçi Nikitas Honiatis'e göre, Haziran 1198 tarihinden sonra bir tarihte, Eudokia ve Stefan'ın arası bozulup, birbirlerini zina yapmakla suçladılar ve Eudokia Konstantinopolis'e babasının yanınan döndü.

Konstantinopolis'te, Eudokia gelecekte V. Aleksios olarak imparator olacak Aleksios Dukas Murzuphlus'ın metresi oldu. Dördüncü Haçlı Seferi sonucu şehir yağmalanırken, 12 Nisan 1204 tarihinde sevgilisi ve annesi ile Trakya'ya kaçtı. Tahttan indirilmiş babası III. Aleksios'un iltica ettiği Mosynopolis'e ulaştıklarında, Eudokia'nın V. Aleksios ile evlenmesine izin verildi fakat kısa bir süre sonra kocası, babasının emri ile tuzağa düşürülüp tutuklandı ve sonucunda öldürüldü.

Eudokia, üçüncü kez III. Aleksios ve ailesine sığınma hakkı veren Korint hükümdarı Leo Sgouros ile 1204 yılında evlendi. Kuşatılmış Korint kalesinde, 1207/1208 yılında Leo Sgouros, intihar etti. Eudokia'nın 1211 yılı civarında öldüğü düşünülmektedir.

Stefan Prvovençani ile olan evliliğinden iki çocuğu olmuştur:[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel
  1. ^ Laskaris, p.24
Genel
Eudokia Angelina
Ölümü: y. 1211
Kraliyet Unvanları
Önce gelen
Anastasija
Grand Prenses olarak
Sırp Grand Prens Eşi
1196–1198
Sonra gelen
Anna Dandolo
Kraliçe olarak