İçeriğe atla

Eski Tiflis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Eski Tiflis

Eski Tiflis, Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te Kura Nehri'nin her iki yakasında tarihsel dokuların yer aldığı mahalleleri kapsayan, 2007-2013 yılları arasına ayrı bir idari birim olarak kabul edilmiş olan bölümdür. Günümüzde Eski Tiflis'in mahallleri başkentin diğer farklı birimlerine bağlıdır.

1797'deki Pers istilası nedeniyle Eski Tiflis' te 19.yüzyıl öncesine ait mimariye pek rastlanmaz. 4. yüzyılda inşa edildiği bilinen, 7. yüzyılda Emeviler tarafından genişletilen ve 11. yüzyılda Moğollar tarafından son hali verilen Küçük Kale (Narin Qala), Eski Tiflis'te 19. yüzyıl öncesinden günümüze gelmiş önemli bir yapıdır.

19. yüzyılda Kura Nehri’nin doğusunda Eski Tiflis’in bazı kentsel alanlarında etnik gruplar kendi mahallelerini oluşturmuşlardır. Ermeni ve Gürcülerin birlikte yaşadığı Avlabari mahallesi, Alman mahallesi ve Pers mahallesi bu mahellelerin örneklerindendir. Kura Nehri ile Narin Kale arasındaki kiliseler, hamamlar, cumbalı evleri Eski Tiflis'in turistik önemini arttırır.[1]

2007 yılından bu yana Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) Dünya Mirası listesine girmeye adaydır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kayserili, Alperen. "Tiflis ve Çevresinde Yer Alan Türk Mezarlıklarındaki Mezar Taşlarının Kültürel Coğrafya Bakış Açısıyla İncelenmes". Kafkasya Üniversiteler Birliği Uluslararası Ağrı Sosyal Bilimler Kongresi, Ağrı, 2013. 5 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Temmuz 2019. 
  2. ^ "Tbilisi Historic District". Unesco web sitesi. 5 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Temmuz 2019. 

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski Tiflis resimleri 18 Temmuz 2018 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.