Ertuğral, Babaeski

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ertuğral
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kırklareli
İlçe Babaeski
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 420
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0288
Posta kodu 39280
Resmî site
[1] -

Ertuğral, Kırklareli ilinin Babaeski ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adı eskiden Kozpınar (Koçpınarı) olarak geçiyor. Daha sonra Ertuğral olarak değiştirilmiştir. Köy 1890'lı yıllarda Bulgaristan'ın çeşitli kasabalarından göç eden ve çoğunluğu Pomak halkından kişilerce kurulmuştur. Koçpınarı mana anlamıyla o yıllarda küçük baş hayvancılık yaygın olduğundan sulama olanağı çok olduğu için söylenir. Bir diğer rivayete göre gelen misafirlere koç kesilirmiş. Bu kesilen koçların (özel) yerlerinden ikramlarda bulunurlarmış.

Köyün en eski tarihi yapıları; mezarlığı (1893) ve eski çeşmesidir. Köye yerleşen halk İzvor ve Lofça isimli yerleşim merkezlerinden gelmiştir.

Ertuğral Köyü pehlivanlarıyla bir hayli ünlüdür. Biri Kırkpınar başpehlivanı olmakla beraber çeşitli boylarda pehlivanlar çıkarmıştır. Köyün Kırkpınar'da başpehlivan unvanına erişen güreşçisi İbrahim Erdi'dir. Diğer ünlü güreşçiler: İbrahim Gürler, Ahmet Topçu, Yunus Gürler, Süleyman Gürler, Hüseyin Gürler, İsmail Gürler, Cihan Topçu ve Sinan Topçu'dur. Ahmet Topçu Kırpınar'da hakemlik de yapmıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırklareli iline 57 km, Babaeski ilçesine 12 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 370
2000 420
1997

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]