Ertuğral, Babaeski

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ertuğral
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kırklareli
İlçe Babaeski
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 420
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0288
Posta kodu 39280

Ertuğral, Kırklareli ilinin Babaeski ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adı eskiden Kozpınar (Koçpınarı) olarak geçiyor. Daha sonra Ertuğral olarak değiştirilmiştir. Köy 1890'lı yıllarda Bulgaristan'ın çeşitli kasabalarından göç eden ve çoğunluğu Pomak halkından kişilerce kurulmuştur. Koçpınarı mana anlamıyla o yıllarda küçük baş hayvancılık yaygın olduğundan sulama olanağı çok olduğu için söylenir. Bir diğer rivayete göre gelen misafirlere koç kesilirmiş. Bu kesilen koçların (özel) yerlerinden ikramlarda bulunurlarmış.

Köyün en eski tarihi yapıları; mezarlığı (1893) ve eski çeşmesidir. Köye yerleşen halk İzvor ve Lofça isimli yerleşim merkezlerinden gelmiştir.

Ertuğral Köyü pehlivanlarıyla bir hayli ünlüdür. Biri Kırkpınar başpehlivanı olmakla beraber çeşitli boylarda pehlivanlar çıkarmıştır. Köyün Kırkpınar'da başpehlivan unvanına erişen güreşçisi İbrahim Erdi'dir. Diğer ünlü güreşçiler: İbrahim Gürler, Ahmet Topçu, Yunus Gürler, Süleyman Gürler, Hüseyin Gürler, İsmail Gürler, Cihan Topçu ve Sinan Topçu'dur. Ahmet Topçu Kırpınar'da hakemlik de yapmıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri köyün gelenekleri ,bayramlarda tüm köy halkı bayram namazlarından sonra topluca kabristan ziyaretine gider. Yapılan cemiyetlerde düğün nişan gibi ortamlarda tüm köy halkı yardımda bulunur. Cemiyetlerde herkesim evinden yaptığı tatlı ve hamur yiyeceklerini düğün evine verir.

Yemek kültüründe genelde domates çorbası (pomak çorbası), kuru fasulye, etli yemekler, luçinik (pırasa böreği), aşure, keşkek, gözlemeler, köy makarnaları, hazan mevsiminde kurulan turşu çeşitleri, hıdırellezde eşmerim tatlısı, ve pomak tatlısı çeşitleri vardır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırklareli iline 57 km, Babaeski ilçesine 12 km uzaklıktadır. Edirne iline ise 45 km mesafe uzaklığındadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

'Köyün iklimi,' Trakya karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 370
2000 420
1997

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Son yıllarda arıcılık canlandırılmaya çalışılmaktadır. Kuru tarım üzerinde üretim yapılmaktadır. Buğday, arpa, ayçiçeğı ve sarımsak üretimi başlıca ürünleridir. Üretilen buğday genelde Toprak Mahsülleri Ofisi'ne ve bölge tüccarlarına satılır. Sarımsak pazarlaması bölgeye gelen tüccarlara dönüm veya kg üzerinden satışı yapılmaktadır. Ayçiçek ürünlerini köyde bulunan yağlı tohumlar satış kooperatifine ve tüccara satılır. Hayvancılık konusu genelde süt ve besicilik üzeredir. Sütler köy merkezındeki süt kooperatifidne toplanır. Kooperatif toplanan sütü pazarlayıp, üretiticiye parasını oder.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yapılmıştır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ebe yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

duğun salonu, sellektor, yemkırmamakınası, kantar, trakya birlık ayçıçek alım merkezı, hizmete sunulmuştur

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]