İçeriğe atla

Paulette Goddard

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Paulette Goddard
Paulette Goddard, 1947
DoğumPauline Marion Levy
3 Haziran 1910
Whitestone Landing, Queens, New York, ABD
Ölüm23 Nisan 1990 (79 yaşında)
Ronco sopra Ascona, Ticino, İsviçre
MeslekSinema Oyuncusu

Paulette Goddard (3 Haziran 1910 - 23 Nisan 1990), Amerikalı sinema ve tiyatro oyuncusudur. 1940'larda Paramount Pictures'ın en önemli oyuncularından biriydi. Charlie Chaplin ile olan birlikteliğinin yanı sıra, ünlü yazar Erich Maria Remarque ile de evlenmiştir.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk dönemleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Asıl adı Marion Pauline Levy olan Paulette Goddard, 3 Haziran 1910'da Whitestone Landing, Queens, Long Island'da doğdu. Bir yahudi olan babası Joseph Russell ile Episcopal Kilisesi üyesi annesi Alta Mae Goddardse'ın tek çocuğuydu. Anne babası o henüz küçük bir çocukken boşandığından annesinin yanında büyüdü ve bu dönemlerde babası ile hemen hemen hiç ilişkisi olmadı. Yaşamın bu ilk dönemlerinde dayısından destek gördü. 1940'larda, ünlü bir Hollywood yıldızı olmasının ardından babası ile yeniden görüşse de sorunlu bir ilişkileri oldu.

Dayısı Charles Goddard, onun Florenz Ziegfeld' ın Ziegfeld Follies revüsünde model olarak iş bulmasında yardımcı oldu. 1924'ten 1928'e kadar burada çaışan Paulette Goddard, bu dönemde Manhattan'da Washington Irving High School'a gitti.

Sinema Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sahneye ilk çıkışını Ziegfeld revüsünde 1926 yılında No Foolin adlı oyunla yapan Paulette Goddard, ertesi yıl The Unconquerable Male oyunu ile ilk kez bir rol dahilinde sahneye çıkmış olur. Bu dönemde adını Paulette olarak değiştirmiş, babasının soyadını bırakıp annesinin evlilik öncesi soyadı olan Goddard 'ı kullanmaya başlamıştı. 1926'da kendisinden hayli büyük olan, zengin yazar Edgar James ile evlenip[1] Kuzey Karolina'ya yerleşse de onunla anlaşamayıp 1930 yılında yüklü bir nafaka alarak ondan ayrıldı.

Hal Roach Studios ile 1929'da imzaladığı anlaşmanın ertesinde annesi ile birlikte Hollywood'a gelen Goddard, sonraki birkaç yıl içinde Laurel ve Hardy'nin kısa filmleri de dahil olmak üzere çeşitli filmlerde küçük roller aldı. Samuel Goldwyn Productions'la çalışırken The Kid from Spain, Roman Scandals ve Kid Millions gibi uzun metrajlı filmlerde daha önemli roller almayı başardı.

Paulette Goddard'ın 1932'de Charlie Chaplin ile tanışmasının ardından ikili arasında Modern Zamanlar ve Büyük Diktatör gibi klasikleşecek sinema çalışmalarını da içerecek olan sekiz yıllık yakın bir ilişki başladı. Chaplin, Goddard'ın Roach Studios'daki kontratını satın aldı ve ona Modern Zamanlar filminde rol verdi. Bu film Goddard'ın film kariyerinin dönüm noktası oldu ve onu ünlü bir yıldız haline getirdi. Bu uzun iş ve aşk ilişkisi boyunca ikili, Chaplin'in Beverly Hills'deki evinde birlikte yaşadılar.[2] Chaplin ve Goddard'ın ilişkisi, birliktelikleri boyunca evlenip evlenmedikleri konusunda bir açıklama yapmamaları nedeniyle tutucu kamuoyu için sürekli olarak tartışma konusu oldu. Zira ikisi de birliktelikleri boyunca bu konuda herhangi bir açıklama yapmaktan kesinlikle kaçınmıştı. Chaplin ilk kez 1940 yılında Büyük Diktatör filminin galasında Paulette Goddard'dan karısı olarak bahsetmişse de çift bundan kısa bir süre sonra ayrılmıştır. Chaplin'in bunu evlilik bağı olmaksızın Chaplin'le birlikte yaşadığı için baskı altında olan Goddard'ın kariyerini kurtarmak için yaptığı düşünülmüştür.[3] Yıllar sonra Chaplin, Paulette Goddard ile 1936 yılında Çin'de evlendiklerini; fakat hiçbir zaman yasal bir evlilik yapmadıklarını beyan edecekti.

Paulette Goddard, 1938 yapımı The Young in Heart, Dramatic School ve 1939 yapımı The Women filmleri ile Hollywood'da yıldız bir oyuncu haline geldi. The Women filminin çekimleri boyunca Paulette Goddard, Rüzgâr Gibi Geçti filmindeki Scarlett O'Hara rolü için düşünülmüşse de Technicolor 'da yapılan provalar sonrasında bu rol Vivien Leigh'e verilmiştir. Charlie Chaplin ile olan tartışmalı ilişkisinin -dönemin tutucu Amerikası göz önünde bulundurulduğunda- bu rolü kaçırmasında etkili olduğu iddia edilir.[2] Bununla birlikte yine 1939 yılında Bob Hope ile birlikte rol aldığı The Cat and the Canary filmi ile Paramount Pictures ile anlaşma imzalayarak kariyerinin dönüm noktasına geldi. Daha sonra 1940 yılında Chaplin ile birlikte Büyük Diktatör'ü, Fred Astaire ile de Second Chorus filmini çekti. Bunun ardından 1943'te en çok hatırlanan filmlerinden biri ve aynı zamanda bir müzikal olan Star Spangled Rhythm'de rol aldı. Paulette Goddard, So Proudly We Hail! filmi ile 1944 yılında En iyi yardımcı kadın oyuncu oscarını adayı olmuştur. En başarılı filmlerinden biri de başrolünde oynadığı 1945 yapımı Kitty adlı filmdir.

1940'ların sonlarına gelindiğinde Paulette Goddard'ın kariyeri eski ışıltısını kaybetti. Bu dönemlerde birkaç film çevirdi. Başrolde oynadığı son filmleri İngiliz yapımı olan A Stranger Came Home ve Charge of the Lancers (1954) filmleriydi. Kariyerinin son dönemlerinde çeşitli tiyatro çalışmalarına katıldı. 1955 yılında televizyon için çekilen The Women filminde 1939'daki rolünden farklı bir rolü canlandırdı. Son rolü ise 1972 yılında televizyon için yapılan The Snoop Sisters filminde idi.

Son Dönemleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Paulette Goddard Charlie Chaplin ile yaşadığı ilişkinin ardından 1944 - 1949 yılları arasında Burgess Meredith ile evli kaldı. 1958'de ise Erich Maria Remarque ile evlendi ve kocasının 1970'teki ölümüne dek onunla birlikte yaşadı.

Goddard göğüs kanseri teşhisi ile uzun süre tedavi gördü ve hastalığı yendi. Daha sonra hayatının sonuna kadar yaşayacağı İsviçre'ye yerleşti. 80. doğum gününe birkaç ay kala amfizem nedeniyle hayatını kaybetti ve Ronco sopra Ascona'da Remarque'nın yanına gömüldü. New York Üniversitesi'ne 20 milyon US$ bağışladı.

Filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 12 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ağustos 2014. 
  2. ^ a b "Arşivlenmiş kopya". 9 Ekim 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Mayıs 2008. 
  3. ^ Charlie: The Life and Art of Charles Chaplin (2003)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Wikipedi'nin İngilizce Sayfası

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]