İçeriğe atla

Epitome

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Epitom (Yunanca: ἐπιτομή, "kısa kesmek" anlamına gelen ἐπιτέμνειν epitemnein'den), özet veya minyatür form veya daha büyük bir gerçekliği temsil eden bir örnektir, ayrıca somutlaştırma ile eşanlamlı olarak kullanılır. Epitomacy "derecesine kadar" anlamına gelir. Kısaltmanın epitomdan farkı, kısaltmanın daha büyük bir eserden seçilmiş alıntılardan oluşmasıdır; bir eserin en azından kısmen orijinal bir özeti olan epitomun aksine yeni bir yazı oluşturulmaz.

Antik Yunan ve Roma dünyasına ait pek çok belge, artık kayıp olan daha büyük eserlerin damıtılmış versiyonlarını yazan bazı sonraki yazarların (epitomatörler) uygulamalarına atıfta bulunarak, günümüzde yalnızca "epitom halinde" varlığını sürdürmektedir. Bazı yazarlar orijinalin duruşunu ve ruhunu aktarmaya çalışırken diğerleri genel konuya ilişkin daha fazla ayrıntı veya anekdot eklemiştir. Tüm ikincil tarihi kaynaklarda olduğu gibi, orijinalinde bulunmayan farklı bir önyargı devreye girebilir.

Epitom halinde günümüze ulaşan belgeler, daha sonraki eserlerde yalnızca alıntılanan parçalar olarak günümüze ulaşanlardan ve daha sonraki akademisyenler tarafından kabul edilmeyen kaynaklar olarak kullanılanlardan farklıdır, çünkü bunlar ayrı belgeler olarak durabilir ancak başka bir yazarın görüşleri aracılığıyla kırılabilir.

Bir edebiyat külliyatını, özellikle de yoğun, hantal ve ortalama bir insan tarafından okunması pek mümkün olmayan klasik eserleri daha erişilebilir kılmak için günümüzde de bir tür özetler üretilmektedir: Edward Gibbon'ın altı büyük ciltten (yaklaşık 3600 sayfa) oluşan ve genellikle yaklaşık 1400 sayfalık tek bir cilt olarak yayınlanan Roma İmparatorluğu'nun Gerileyiş ve Çöküş Tarihi adlı eseri için yazılanlar gibi bazıları daha çok kısaltma niteliğindedir.

Bunlardan bazıları, Thomas Aquinas'ın Summa Theologiae'sinin çeşitli özetleri gibi, antik örnekle aynı türdendir; başlangıçta teolojiye giriş niteliğinde bir ders kitabı olarak yazılmıştır ve şu anda teoloji ve Aristoteles felsefesinde öğrenilenler dışında çok az kişi tarafından erişilebilirdir . Toplamın Toplamı ve Daha Kısa Bir Toplama . Günümüzde pek çok örnek "The Companion to to" genel başlığı altında yayınlanmaktadır. ...", örneğin The Oxford Companion to Aristoteles veya "An Summary of ..." veya Immanuel Kant'ın Düşüncesine Genel Bakış, Hans Urs von Balthasar Nasıl Okunur gibi "rehberler" veya bazı durumlarda giriş olarak Søren Kierkegaard'a Giriş veya A Yeni Ahit'e Çok Kısa Giriş (birçok felsefi "giriş" ve "rehber", bir alana ilişkin genel "giriş"lerden farklı olarak özet biçimi paylaşır).

Kayıp eserler için epitom örnekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]