Enternasyonal turuncu

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Enternasyonal turuncu havacılık endüstrisinde nesneleri çevresinden ayırt etmek için kullanılan, güvenlik turuncusuna benzeyen, ama daha derin ve kırmızı bir tona sahip olan renktir.

International Orange
(Mühendislik)
#BA160C
#BA160C

International Orange
(Golden Gate Köprüsü)
#F04A00
#F04A00

International Orange
(Havacılık)
#FF4F00
#FF4F00

Enternasyonal turuncunun çeşitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Havacılık[değiştir | kaynağı değiştir]

Uluslararası Turuncu
(Havacılık)
 
Renk koordinatları
Hex #FF4F00
RGB (r, g, b) (255, 79, 0)
CMYK (c, m, y, k) (0, 69, 100, 0)
HSV (h, s, v) (19°, 100%, 100%)

Bu rengin NASA tarafından kullanılan tonudur.

NASA tarafından kullanılan turuncu kıyafet takımlarının bir versiyonu

Ses bariyerini kıran ilk uçak olan Bell X1, enternasyonal turuncu rengine boyalıydı.

The Bell X1

Golden Gate Köprüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

{{{renk}}}
 
Renk koordinatları
Hex #F04A00
RGB (r, g, b) (240, 74, 00)
CMYK (c, m, y, k) (0, 69, 100, 6)
HSV (h, s, v) (18.5°, 100%, 94.1[1]%)
Golden Gate Köprüsü, "Golden Gate Köprüsü enternasyonal turuncusu" rengine boyanmıştır.[2]

Yukarıda gösterilen enternasyonal turuncu tonu Golden Gate Köprüsü'nü boyamak için kullanılmıştır.

Golden Gate Köprüsü'nü boyamak için kullanılan enternasyonal turuncu rengi, askerler tarafından kullanılan standart enternasyonal turuncudan biraz daha hafiftir ve aşağıda gösterilen mühendislikte gemi görünürlüğünü arttırır.

Mühendislik[değiştir | kaynağı değiştir]

Uluslararası Turuncu
(Mühendislik)
 
Renk koordinatları
Hex #BA160C
RGB (r, g, b) (186, 22, 12)
CMYK (c, m, y, k) (0, 88, 93, 27)
HSV (h, s, v) (3°, 94%, 73[3]%)

Bitişik kutuda, askeri müteahhit tarafından ve mühendislik tarafından kullanılan genel turuncu "enternasyonal turuncu" görüntülenir.

Bu rengin kaynağı Federal Standard 595, bir ABD Federal Hükümet standardı, çoğunlukla askeri müteahhitlerce ve mühendislik alanında kullanılan boya renkleri için 1956'da kurulmuştur. Enternasyonal Turuncu, Federal Standart 595 renk #FS 12197 olarak belirlenmiştir.

İnsan kültüründe enternasyonal turuncu kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Astronotik[değiştir | kaynağı değiştir]

Advanced Crew Escape Suit NASA astronotları tarafından giyilen baskılar ve önceki Launch Entry Suit bu rengi kullanıyor,[4][5] Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan yüksek irtifa kıyafetler tarafından kullanılan güvenlik turuncusunun açık renk tonusunun aksine. Bu, 2015 yılına kadar uçuşa hazır olacak yeni Constellation Space Suit sistemleri için de planlanan bir renktir.

Mühendislik[değiştir | kaynağı değiştir]

Golden Gate Köprüsü üzerinde kullanılan enternasyonal turuncu tonu, havacılık endüstrisinde kullanılanlardan daha derin, daha koyu tonlu bir turuncu tonudur. Kırmızıya oldukça yakındır. Ayrıca, köprülerin gemilere görünürlüğünü artırmak için, askeri müteahhitler tarafından kullanılan genel turuncu tonundan ve genel olarak mühendislikte kullanılana göre biraz daha hafiftir. Golden Gate Köprüsü üzerinde kullanılan enternasyonal turuncu boya, köprüyü, San Francisco sisinden, neminden ve pas tehlikesinden korumak için Pasifik Okyanusu boyunca Golden Gate'den San Francisco Baya kadar uzanır.
Hava güvenliği düzenlemelerine uygun olarak, Tokyo Kulesi beyaz ve enternasyonal turuncu renklerine boyanmıştır.[6]

Sporlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünya Amerikan Futbolu Ligi üzerindeki şeritler için enternasyonal turuncu (geleneksel beyazın yerine) kullanılır. Lig, aynı zamanda, iki yarda çizgisinde sahada kısa bir enternasyonal turuncu renk taşır.

Nakliye[değiştir | kaynağı değiştir]

Schneider National kamyonlarını "enternasyonal emniyet turuncu"suna boyuyor.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "web.forret.com Color Conversion Tool set to hex code of color #F04A00 (International Orange (Golden Gate Bridge)):". 5 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Şubat 2017. 
  2. ^ "How to paint anything the color of the Golden Gate Bridge". 28 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Şubat 2017. 
  3. ^ Forret, Peter. "RGB color converter - toolstud.io". 27 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Şubat 2017. 
  4. ^ "Why Are Astronauts' Spacesuits Orange?". 10 Aralık 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Şubat 2017. 
  5. ^ "NASA - The Spacesuit". 15 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Şubat 2017. 
  6. ^ "Tokyo Tower Data". Nippon Television City Corporation. 1 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mayıs 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Turuncu tonları  
Turuncu Kehribar engi Mercan rengi Koyu sarımsı pembe Turumcumsu sarı Enternasyonal turuncu Maun rengi Şeftali rengi Şeftali-turuncu Şeftali-sarı Pembe-turuncu Nar rengi Kabak rengi
                         
Pas rengi Safety turuncu Sarımsı pembe Mandalina rengi Tenné (Tawny) UNECE kehribar rengi Vermilion Yanık turuncu Kayısı rengi Havuç turuncusu Turuncu Peel Turuncu (web) Kahverengi