Emine Çaykara

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Emine Çaykara

Emine Çaykara (d. 1964, İstanbul), arkeolog ve sanat tarihçisi.

İstanbul Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünde eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul, Batı ve Orta Anadolu'da kültürel tur rehberliği yapmıştır.

Kölelik ve Eski Mısır, Ben Jane Tarzan'ı Arıyor (roman), İnsanın En Güzel Tarihi ve Picasso'nun Sofrası isimli kitapları Fransızca'dan Türkçeye çevirmiştir. 1993-2000 yılları arasında Panorama, Turkuaz ve Tempo dergilerinde gazetecilik yapan Çaykara, farklı dergilere İstanbul tarihi, mekânları ve kültürü üzerine yazılar yazmıştır.

Melek Annem ve Ben, Türk Aynştaynı Oktay Sinanoğlu, Arkeolojinin Delikanlısı Muhibbe Darga Kitabı, Tarihçilerin Kutbu Halil İnalcık Kitabının yazarıdır.

İDO'nun aylık Sealife Dergisi'nin yayın yönetmenliğini yapan Emine Çaykara, 2005 yılında Türkiye'nin Süpermarkaları kitabının editörlüğünü yapmıştır. Kültür başkentliğine giden süreçte bir buçuk yıl İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projesinde yürütme ve danışma kurulu koordinatörü olarak çalışmıştır.

2007 yılında Everest Yayınları'ndan bugüne kadar hiç yayınlanmamış 70'e yakın fotoğrafı içeren ve bir Anzak askerin kamp hayatından İstanbul'a uzanan hikâyesini anlatan Emanet Gölge- Yeni Zelanda'dan Gelibolu'ya 1915 isimli deneme kitabı çıkmıştır.

Cnn Türk kanalında yayınlanan Taştaki Sır isimli arkeoloji programını, (TRT 2) kanalında İstanbullu programını hazırlayıp sunmuştur. 2010 yılında Sabancı Üniversitesi - Geleceğin Üniversitesi ve Diyabetimi Seviyorum- Sağlıklı Yaşam İçin Tatlı Öneriler kitapları yayınlanmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]