Arkeolojinin Delikanlısı Muhibbe Darga Kitabı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Arkeolojinin Delikanlısı Muhibbe Darga Kitabı, 2002 yılında Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları'ndan çıktı. Emine Çaykara'nın nehir söyleşi şeklinde hazırladığı ama bir roman akıcılığında giden kitapta ünlü arkeolog, hititolog, dilbilimci Prof. Muhibbe Darga'nın macera dolu yaşam öyküsü soru cevaplar eşliğinde okura sunuluyor.

Arka kapaktan[değiştir | kaynağı değiştir]

Arkeolojinin Delikanlısı Muhibbe Darga Kitabı, 1940’larda at üstünde Anadolu’da keşif gezilerine katılmış, çok değerli bilim insanlarının yanında eğitim görme şansına erişmiş, Hititlerin dünyasını yaşamının merkezi yapmış bir hocanın hayatı aynı zamanda. Gençlere arkeolojiyi sevdirmek için yıllarca üniversitede dersler vermiş olan Prof. Muhibbe Darga, 1990’ların ilk çeyreğinde İstanbul Acıbadem’de, Darugazade Mehmet Emin Bey Köşkü’nde başlamış bir yaşamın kahramanı; en büyük tutkusu da arkeoloji...

Kitapta, hemen her kasabasında tarih yatan ülkemizde hayatını arkeoloji aşkı doğrultusunda şekillendirmiş bir büyük hocanın yaşamının yanı sıra üzerine çöp dökülen tarihi alanlar, bugün nerede olduğu bilinmeyen anıtlar, kazısı için cebinden para harcayan arkeologlar olduğu gibi sanat, sinema, edebiyat dünyasından ilginç anılar da var. Emine Çaykara'nın ülkemizin önemli kültür insanlarıyla yaptığı söyleşilerden ikincisi bu kitap.