Eldar Mansurov

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Eldar Mansurov
Doğum adı Mansurov Eldar Bəhram oğlu
Doğum 28 Şubat 1952 (1952-02-28) (67 yaşında)
Bakü, SSCB
Meslekler besteci
Etkin yıllar 1981-günümüz
Müzik şirketi Eldar Mansurov
İlişkili hareketler Aygün Kazımova, Sezen Aksu, Edward Maya
Resmî site www.eldarmansurov.com

Eldar Mansurov, Azeri besteci.

1952 yılında Bakü'de doğmuştur ve hala Bakü'de yaşamaktadır.

Besteleri arasında "Bayatılar" gibi güzel bir enstrümantal parça da bulunmaktadır. "Bayatı" 1989 yılında Eldar Mansurov tarafından bestelenmiş ve şarkı olarak ilk önce Azerbaycan'da Brilliant Dadaşova tarafından seslendirilmiştir. Daha sonra çok ünlenen "Bayatı" Rusya'da ve Orta Asya'da popüler olmuştur.

1993 yılında "Bayatı" Türkmenistanın Aşqabad grubu ile "Ashkabad city of love" adli album'de yer almıştır. Türkmenistanın Aşqabad grubu "Bayatı" ile bütün dünyada meşhur olmuşdu.

Daha sonralar ve bu güne kadar "Bayatlar", Yunanistan'da Brezilya'de, İspanya'da, Almanya'da, Bosna-Hersek'te, Romanya'da, Arap Ülkeleri de dahil birçok ülkede ün kazanmıştır.

Sezen Aksu "Bayatılar"ın sözlerini değiştirerek, "Zalim" isimli parçayı okudu. Daha sonra Levent Yüksel'in de seslendirdiği ve klip çektiği Zalim şarkısının müziği de Eldar Mansurov'a aitdir. Son zamanlar İzmir'in ünlü rock gruplarından "Çalar Saat" 'Zalim'e yeni düzenleme yaptı.

Huseyin Karadayi & Dj Funky C - “Miracles” isimli albüm'de, Eldar Mansurov'a ait "BAYATILAR" parçasının sample’larıyla 2006-2007’ye damgasını vurdu. Günümüz teknolojisi ve dans müziğinin getirdiği yeniliklerle yeniden yorumlanan bu parçayı, daha önce “Zalim” ismiyle Levent Yüksel’den dinlemiştik.

2006 yılında Yunan DJ Pantelis de «Bayatılar»ı - "I HAVE A DREAM (EXTENDED MIX)" adı ile ifa etdi.

Nilgül "Ömürsüz Sevdalar" isimli albüm'de bestesi Eldar Mansurov'a ait "Halimi Sorma" şarkısını söyledi.

Geçmiş yıllarda Nuray Hafiftaş "O gelende", Neşe Karaböcek ise Eldar Mansurov'un "İnanıram sevgiye" (Gel Imana) isimli şarkılarını söylediler. Sıfır KM grubu da Zalimi yeniden yorumlamıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]