Elazığ İl Halk Kütüphanesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Elazığ İl Halk Kütüphanesi, Elâzığ ili merkez ilçede bulunan, Kültür Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü'ne bağlı olarak hizmet veren halk kütüphanesidir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Elazığ genelinde 1950'li yılların başından itibaren başlatılan Umumi Kütüphane kurma çalışmaları 1954 yılında Nurettin Ardıçoğlu tarafından Belediye binasının alt katındaki bir odada Elazığ İl Halk Kütüphanesi'nin kurulması ile hayata sokulmuştur. Burada uzunca bir süre hizmet veren kütüphane, yine Elazığ Belediyesine ait PTT Merkez Binası yanında bir binaya taşınarak çalışmalarına devam etmiştir. 1979 yılında ise devreye giren Kültür Bakanlığı halen kullanılmakta olan bugünkü iki katlı binayı yaptırmıştır. Kütüphane bugün de aynı binada, Yine büyük çoğunluğu Kültür Bakanlığı ödeneği ile alınmış 40bine yakın kitap mevcudu ile hizmetlerini yürütmektedir.

Elazığ İl Halk Kütüphanesi bugün Çocuk Birimi, Yetişkinler Birimi, Çalışma Birimi, ve Ödünç Verme Kitap Birimi gibi 4 ana birimden oluşan ayrıca Gezici Kütüphane olarak düzenlenen 3.150 kitabın bulunduğu araçla kütüphaneye uzak olan semt ve köylere bir plan dahilinde hizmet vererek teknik ve okuyucu hizmetlerini gerçekleştirmektedir.

Kütüphanede diğer halk kütüphanleri ve okul kütüphanelerinde olduğu gibi sınıflama sistemi olarak "Dewey Onlu Sınıflama (DOS) Sistemi" kullanılmaktadır. Kütüphane ve Yayımlar Genel Müdürlüğü'nün organizasyonuyla Kütüphane otomasyon sistemine geçmiştir.

Kütüphanede okuyucuya verilen hizmetin dışında çeşitli sergiler, kurslar, panel ve konferanslar da tertip edilmektedir.

Şubeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitap sayısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yararlanan okuyucu[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödünç verilen kitap sayısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Üye Sayısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kültürel Etkinlikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]