El Baha Bölgesi

Koordinatlar: 20°0′K 41°30′D / 20.000°K 41.500°D / 20.000; 41.500
Vikipedi, özgür ansiklopedi
El Baha Bölgesi
منطقة الباحةا
El Baha Bölgesi'nin ülke içindeki konumu
El Baha Bölgesi'nin ülke içindeki konumu
Ülke Suudi Arabistan Suudi Arabistan
Yönetim merkezi El Baha
İdare
 • Vali Mişari bin Suud bin Abdulaziz
Yüzölçümü
 • Toplam 15.000 km² (5.000 mil²)
Nüfus
 (1999)
 • Toplam 459,200

El Baha Bölgesi (Arapçaالباحة), Suudi Arabistan'ın 13 yönetim bölgesinden birisidir.

El-Baḥa ülkenin güneyinde, Mekke'ye komşu bir bölgededir. Yüzölçümü 15.000 km²'dir. Nüfusu 459.200 (1999). Başkenti Al Baha'tır. Al- Baḥah bölgesi el-Baha Şehri ve Baljorashi'yi kapsar. Baljorashi'nin sooqe as-sabt adında meşhur bir pazarı vardır. sooqe as-sabt "Cumartesi Pazarı" demektir. Baljorashi Pazarı çok eski bir pazardır ve ilk kuruluş tarihi bilinmemektedir. Pazar, sabah namazından sonra mahalli zamanla sabah 5 civarında açılmaktadır. Öğle vaktinde de kapanmaktadır. Bütün bölgeden insanlar pazara alış verişi gelmektedir. El-Bahah bölgesindeki diğer şehirler Baljourashi, Almandaq, Rahwat Albar, Sabt Alalaya ve Kızıl Deniz'e kıyısı olan Al Qunfunda şehridir. El-Baḥah bölgesi Ghamid ve Zahran'lerine ev sahipliği yapar.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

El-Baḥa hem bölgenin, hem de bölgenin başşehrinin adıdır. Şehir Ghamed bölgesinin kuzey batı kısmında konuşlanmıştır. Bölgede dağlar, yaylalar, tepeler, vadiler ve çöl parçaları vardır. El-Baḥa bölgesi Suudi Arabistan Krallığı'nın güneybatısında 41/42 E (Doğu) ve 19/20 N (kuzey) koordinatlarındadır. Krallığın güzel turistik bölgelerinin tam ortasında yer almaktadır. Bölgenin yüzölçümü yaklaşık 36.000 km²'dir.

Şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

El-Baha Bölgesinin başkenti El-Baha'dır. Diğer başlıca şehirleri şunlardır: 1- Balgorashi 2- Almandaq 3- Almaqah 4- Alaqeeq

Topoğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

El-Baha Bölgesi dev kayalık yükseltiler tarafından iki ana bölüme ayrılmıştır. Batıdaki bölüm Tihama isimli sahil düzlüğüdür. Doğuda da yüksekliği denizden itibaren 1.500 ila 2.450 metre arası değişen el-Sarawat veya el-Sarat isimli dağ sırası vardır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Genetik araştırmacıların iddiasına göre bölge halkının çoğu Arap Yarımadası'nın güneyinden göç etmiş Azad Shenou'a kabilesinin soyundan gelmektedir.

Sosyal yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

El-Bahah Bölgesi'nin nüfusunun büyük çoğunluğu sünni Müslümandır. Her kabile ve kabileleri oluşturan klanların Şeyh adı verilen kendi liderleri vardır.