El-Baha Bölgesi

Koordinatlar: 20°0′K 41°30′D / 20.000°K 41.500°D / 20.000; 41.500
Vikipedi, özgür ansiklopedi
El Baha Bölgesi
منطقة الباحةا
El Baha Bölgesi'nin ülke içindeki konumu
El Baha Bölgesi'nin ülke içindeki konumu
ÜlkeSuudi Arabistan Suudi Arabistan
Yönetim merkeziEl Baha
İdare
 • ValiMişari bin Suud bin Abdulaziz
Yüzölçümü
 • Toplam15000 km²
Nüfus
 (1999)
 • Toplam459,200
 • Yoğunluk30.61/km²

El Baha Bölgesi (Arapçaالباحة), Suudi Arabistan'ın 13 yönetim bölgesinden birisidir.

El-Baḥa ülkenin güneyinde, Mekke'ye komşu bir bölgededir. Yüzölçümü 15.000 km²'dir. Nüfusu 459.200 (1999). Başkenti Al Baha'tır. Al- Baḥah bölgesi el-Baha Şehri ve Baljorashi'yi kapsar. Baljorashi'nin sooqe as-sabt adında meşhur bir pazarı vardır. sooqe as-sabt "Cumartesi Pazarı" demektir. Baljorashi Pazarı çok eski bir pazardır ve ilk kuruluş tarihi bilinmemektedir. Pazar, sabah namazından sonra mahalli zamanla sabah 5 civarında açılmaktadır. Öğle vaktinde de kapanmaktadır. Bütün bölgeden insanlar pazara alış verişi gelmektedir. El-Bahah bölgesindeki diğer şehirler Baljourashi, Almandaq, Rahwat Albar, Sabt Alalaya ve Kızıl Deniz'e kıyısı olan Al Qunfunda şehridir. El-Baḥah bölgesi Ghamid ve Zahran'lerine ev sahipliği yapar.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

El-Baḥa hem bölgenin, hem de bölgenin başşehrinin adıdır. Şehir Ghamed bölgesinin kuzey batı kısmında konuşlanmıştır. Bölgede dağlar, yaylalar, tepeler, vadiler ve çöl parçaları vardır. El-Baḥa bölgesi Suudi Arabistan Krallığı'nın güneybatısında 41/42 E (Doğu) ve 19/20 N (kuzey) koordinatlarındadır. Krallığın güzel turistik bölgelerinin tam ortasında yer almaktadır. Bölgenin yüzölçümü yaklaşık 36.000 km²'dir.

Şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

El-Baha Bölgesinin başkenti El-Baha'dır. Diğer başlıca şehirleri şunlardır: 1- Balgorashi 2- Almandaq 3- Almaqah 4- Alaqeeq

Topoğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

El-Baha Bölgesi dev kayalık yükseltiler tarafından iki ana bölüme ayrılmıştır. Batıdaki bölüm Tihama isimli sahil düzlüğüdür. Doğuda da yüksekliği denizden itibaren 1.500 ila 2.450 metre arası değişen el-Sarawat veya el-Sarat isimli dağ sırası vardır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Genetik araştırmacıların iddiasına göre bölge halkının çoğu Arap Yarımadası'nın güneyinden göç etmiş Azad Shenou'a kabilesinin soyundan gelmektedir.

Sosyal yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

El-Bahah Bölgesi'nin nüfusunun büyük çoğunluğu sünni Müslümandır. Her kabile ve kabileleri oluşturan klanların Şeyh adı verilen kendi liderleri vardır.