Efrat

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Efrat, veya önceki resmi adıyla Efrata, 1983'te kurulmuş bir İsrail yerleşim alanıdır.[1] Yahudiye Dağları ile Batı Şeria arasında kurulmuştur.[1] Efrat, Kudüs'ün 12 km. güneyinde ve Beytüllahim ile Hevron (Halil-ül Rahman) arasında, Yeşil Hat'tın 6,5 km doğusunda ve İsrail Batı Şeria Duvarında yer alır. Yerleşim deniz seviyesinden 960 metreye kadar yükselir ve yaklaşık 6.000 dunamı (1.500 dönüm) kapsar. Uluslararası toplum ve uluslararası hukuka göre Efrat, İsrail'in Batı Şeria'daki yasadışı bir yerleşim alanıdır ancak İsrail hükûmeti buna itiraz etmektedir.

Efrat'ın Ocak 2013 itibarıyla 9.238 sakini bulunmaktadır. Gush Etzion'da yer almasına rağmen Gush Etzion Bölgesel Yönetimi'nden bağımsızdır. Kasım 2008'den beri bir avukat ve Likud Merkezi Komite ordusu yarbayı olan Oded Ravivi Efrat Bölgesel Yönetimi'nin başıdır.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Efrat adı İncil'de geçmektedir. İsrail İçişleri Bakanlığı'na göre Efrata İncil'den alınmıştır ve bu nedenle kentin adı konulmuştur.[2]

Uluslararası hukuk[değiştir | kaynağı değiştir]

Her ne kadar İsrail Hükûmeti karşı çıksa da, tüm İsrail yerleşimleri gibi işgal altındaki topraklarda yer alan Efrat da yasadışı olarak kabul edilir. Uluslararası toplumun çoğu, işgal altındaki Filistin topraklarındaki sivil nüfusun gücünü 4. Cenevre Sözleşmeleri'nde geçerli kabul etmemektedir. Ancak Uluslararası Adalet Divanı ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi bu görüşü reddetmiştir.[kaynak belirtilmeli]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Efrat'ın inşa edildiği alan Tunç Çağı nda bir yerleşim yeriydi. Arkeolojik kazılar bir platform üzerine oturtulmuş tümülüs ve yirmiden fazla şaft mezar ortaya çıkarmıştır. Ayrıca, Kudüs 'ten temin edilmiş üç su kemeri nden biri olan Biyar Kemeri Efrat'tan geçmektedir.

Modern Efrat, 1983 yılında New York'ta bir ortodoks haham olan Moshe Moskovits'in Efrat'a yerleşip baş haham olması ve ilk belediye başkanı olmasıyla kurulmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Nijman, Jan (2020). Geography: Realms, Regions, and Concepts (20. bas.). Wiley. ISBN 978-1119607410. 
  2. ^ The new encyclopedia of Judaism. New York: New York University Press. 2002. ISBN 978-0814793886.