Edward Elric

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Fullmetal Alchemist Karakter
Edward Elric.png
Karakter adı Edward Elric
Seiyū Romi Paku,

Junko Minagawa

Yaş 15-16 (seride), 18 (CoS movie, seri sonunda)
Akrabaları Alphonse Elric (Kardeşi)
Van Hohenheim (Babası)
Winry Rockbell (Eşi)
Trisha Elric (Annesi)

Edward Elric (エドワード・エルリック, Edowādo Erurikku), Hiromu Arakawa tarafından 2001 yılında çizilmeye başlanmış Fullmetal Alchemist manga ve anime serisinin kurgusal bir karakteridir ve başkahramanıdır.

Karakteri[değiştir | kaynağı değiştir]

Edward aslında inatçı ve insani duyguları çok sevecen olan bir karakterdir. Kardeşiyle arada bir tartışsada birbirlerini çok sevmektedirler. Edward boyu konusunda çok hassastır. Ona kısa denilmesi anında bir anda parlar ve aşırı kızar. Ama her zaman insanlara yardım ederler ve bu sayede yol boyunca gittikleri birçok yerde arkadaşlar edinirler. Fullmetal Alchemist Brotherhood ve manganın sonunda Winry Rockbell'e evlenme teklifi eder. Winry teklifi kabul eder ve iki tane çocukları olur.

Geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Edward ve kardeşi Alphonse, Resembool köyünde yaşayan çocuklardır. Babaları (Van Hohenheim) Ed ve Al çok küçükken evden ayrılmıştır. Anneleri ise (Trisha Elric) bir hastalık yüzünden vefat etmiştir.Edward ve kardeşi Alphonse Elric annelerinin ölümünden sonra annelerini geri getirmek amacıyla insan dönüşümü yaparlar(ama insan dönüşümü yasaklanmıştır). Bunun sonucunda Edward sol bacağını kardeşi ise tüm vücudunu kaybeder ve o sırada Edward kardeşi ölmesin diye kolunun karşılığında Alphonse'nin ruhunu geri alarak kan mühürüyle bir zırha mühürler. Bundan sonra Edward kaybettiği sağ kolu ve sol bacağı yerine Winry Rockbell tarafından yapılan automail uzuvlarla, kardeşi ise ruhunun mühürlendiği zırhla yaşar ve amaçları gerçek bedenlerini geri kazanmaktır. Bu sırada bir devlet simyager olan Roy Mustang kahramanların başarılarını görür ve onlara amaçlarına ulaşmalarının devlet simyageri olmaktan geçtiğini söyler. Böylece Edward kardeşinin ve kendi bedenini geri getirmek için devlet simyageri olmayı kabul eder. Böylece maceraları başlamış olur ve vücutlarını felsefe taşı sayesinde kazanabileceklerini öğrenirler fakat bu taşı elde etmek için insanlara zarar vermek gerektiğini öğrenirler ve yolculukları boyunca homonculuslar ve birçok ilginç şey görüp tanırlar.

Güçleri ve becerileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Edward çok güçlü bir simyagerdir. Özellikle annelerini dönüştürme girişimlerinden sonra gerçeğin kapısı'nı(veya simyanın kapısı) gördüğü için yani insan dönüşümünü denediği için simya çemberi kullanmadan dönüşüm yapabilir. Bu sayede mekanik kolunu birçok silaha dönüştürebilir .