Eduard Kummer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ernst Kummer
DoğumErnst Eduard Kummer
29 Ocak 1810(1810-01-29)
Sorau, Prusya
Ölüm14 Mayıs 1893 (83 yaşında)
Berlin, Brandenburg, Almanya
MilliyetPrusyalı
Mezun olduğu okul(lar)Halle Üniversitesi (Ph.D., 1831)
Tanınma nedeniBessel fonksiyonları, Kummer teorisi, Kummer yüzeyi, Kummer-Vandiver varsayımı ve diğer katkılar
ÖdüllerBavarian Maximilian Order for Science and Art (1874)
Foreign Member of the Royal Society (1863)
Kariyeri
DalıMatematik
Çalıştığı kurumUniversity of Berlin
University of Breslau
Gewerbeinstitut
Lomonosov University
TezDe cosinuum et sinuum potestatibus secundum cosinus et sinus arcuum multiplicium evolvendis (1831/1832)
Doktora
danışmanı
Heinrich Scherk
Doktora öğrencileriGotthold Eisenstein
Georg Frobenius
Lazarus Fuchs
Wilhelm Killing
Adolf Kneser
Franz Mertens
Hermann Schwarz
Georg Cantor
Hans Carl Friedrich von Mangoldt
Adolf Piltz
Friedrich Prym

Ernst Eduard Kummer (29 Ocak 1810 - 14 Mayıs 1893) bir Alman matematikçiydi. Uygulamalı matematik konusunda yetenekli olan Kummer, Alman ordusu subaylarını balistik konusunda eğitti; daha sonra, Leopold Kronecker'in matematik kariyerine ilham verdiği, lisenin Almanca karşılığı olan gymnasium’da 10 yıl öğretmenlik yaptı.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Eduard Kummer

Kummer, daha sonra Prusya'nın bir parçası olan Sorau, Brandenburg'da doğdu. Ödüllü bir matematik makalesi (De cosinuum et sinuum potestatibus secundum cosinus et sinus arcuum multiplicium evolvendis) yazdığı için 1831'de Halle Üniversitesi'nden doktorasını aldı ve makalesi bir yıl sonra yayınlandı.

1840 yılında Kummer, Nathan Mendelssohn ve Henriette Itzig'in kızı Ottilie Mendelssohn ile evlendi. Ottilie, Felix Mendelssohn'un kuzeni ve kız kardeşi Rebecca Mendelssohn Bartholdy ise matematikçi Peter Gustav Lejeune Dirichlet'in eşiydi. İkinci karısı (1848'de Ottilie'nin ölümünden kısa bir süre sonra evlendiği) Bertha Cauer, Ottilie'nin anne tarafından kuzeniydi. Genel olarak, 13 çocuğu vardı. Kızı Marie, matematikçi Hermann Schwarz ile evlendi. Kummer 1890'da öğretmenlikten ve matematikten emekli oldu ve üç yıl sonra Berlin'de öldü.

Matematik[değiştir | kaynağı değiştir]

Kummer farklı alanlarda matematiğe çeşitli katkılarda bulunmuştur; bitişiklik ilişkileri olarak bilinen farklı hipergeometrik seriler arasındaki ilişkilerin bazılarını sistemleştirdi. Kummer yüzeyi, döngüsel grup {1, -1} (erken orbifold tarafından iki boyutlu bir abelyen varyete bölümünün alınmasından kaynaklanır: 16 tekil noktaya sahiptir ve geometrisi yoğun bir şekilde 19. yüzyılda incelenmiştir).

Kummer ayrıca önemli bir asal üsler sınıfı için Fermat'ın Son Teoremi'ni kanıtladı (bkz. düzenli asal, ideal sınıf grubu). "İdeal" terimi Kummer tarafından icat edilmiş olmasına rağmen, yöntemleri daha sonra anlaşıldığı gibi ideal teoriden çok p-sel olanlara daha yakındı. Daha sonra cisimlerin Kummer uzantıları olarak adlandırılan kavramı inceledi: yani, zaten ilkel birin n. kökünü içeren bir cisme ninci bir kök eklenerek oluşturulan uzantılar. Bu, ikinci dereceden uzantılar teorisinin ve kuadratik biçimlerin cins teorisinin (sınıf grubunun 2-burulmasına bağlı) önemli bir uzantısıdır. Bu nedenle, sınıf cisim teorisi ​​için hala temel niteliğindedir.

Kummer, balistik alanında daha fazla araştırma yaptı ve William Rowan Hamilton ile birlikte ışın sistemlerini araştırdı.[1]

Yayınları[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ E. E. Kummer: Über die Wirkung des Luftwiderstandes auf Körper von verschiedener Gestalt, ins besondere auch auf die Geschosse, In: Mathematische Abhandlungen der Königlichen Akademie der Wissenschaften zu Berlin, 1875
  2. ^ a b Mazur, Barry (1977). "Review: Kummer, Collected Papers". Bull. Amer. Math. Soc. 83 (5): 976-988. doi:10.1090/s0002-9904-1977-14343-7Özgürce erişilebilir. 30 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2022. 
  3. ^ JPL

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Eric Temple Bell, Men of Mathematics, Simon and Schuster, New York: 1986.
  • R. W. H. T. Hudson, Kummer's Quartic Surface, Cambridge, [1905] rept. 1990.
  • "Ernst Kummer," in Dictionary of Scientific Biography, ed. C. Gillispie, NY: Scribners 1970–90.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]