Edreams

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
eDreams S.L.
Tip Sahis sirketi
Kuruluş yılı 1999
Merkez Ofis Barselona, Milano
Kilit yöneticiler Javier Pérez-Tenessa, Mauricio Prieto & James Hare
Ürünler Uçak bileti, otel rezervasyonu, araç kiralama
Gelir 649 milyon € (2009 mali yılı)[1]
Sektör Turizm
Sitio web www.eDreams.com.tr
Barselona'daki eDreams reklamı

eDreams Avrupa'nın en büyük online seyahat acentalarından biridir. 100'den fazla havayolu şirketinde, 60.000'den fazla farklı rota için uçak bileti, dünyanın 30.000 noktasında 150.000'i aşan otel seçeneği, dünyanın önde gelen markalarında araç kiralama seçenkleriyle turizm hizmetlerini Türkiye'de de sunuyor. Merkez ofisi Barselona, İspanya'da; diğeri de Milano, İtalya'da bulunmaktadır.

Şirketin CEO'su ve kurucusu, bir havacılık mühhendisi olan Javier Pérez-Tenessa de Block. Mauricio Prieto Prieto kurucu üyesi ve CMO'su, Javier Bellido COO (Chief Operations Officer) ve James Hare kurucu üye ve danışmanı.[2]

Şirketin Tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

eDreams Mart 1999'da kuruldu. 2000 yılında şirket Barselona, İspanya'da da merkez ofisini kurarak, eş zamanlı olarak İspanya ve İtalya'da hizmet vermeye başladı ve İspanya'da faaliyet gösteren ilk online seyahat acentesi oldu.

Ekim 2006'da, Amerikalı Girişim Sermayesi Fonu TA Associates 153 milyon karşılığında, Avrupa’nın güneyinde faaliyet gösteren ve o tarihe kadar en büyüğü olan şirket için; sektördeki ilk Borçlanılarak Satın Alım’ı gerçekleştirir ve büyük etki yaratarak eDreams'i alır. 2010 yılı Temmuz ayında, riziko sermaye şirketi Permira, eDreams’e yatırım yaparak şirketin en büyük paya sahip ortağı olur.[3]

Eylül 2011'den beri eDreams Türkiye'de faaliyet göstermektedir.

Hizmetler[değiştir | kaynağı değiştir]

Seyahat acentesi olarak eDreams'in başlıca hizmetleri uçak bileti, otel rezervasyonu, araç kiralama, dinamik paketler (uçak bileti + otel), tatil paketleri ve DreamGuides gibi seyahat edeceğiniz noktayı yakından tanımanızı sağlayan diğer hizmetlerdir.

Şirket aynı zamanda, direk kurumsal müşteriler ve iletişim merkezleri için reklam kampanyaları desteği rolü oynar, entegre online pazarlama ve reklam hizmetleri de sunar.

Şirket şu anda eDreams Türkiye sitesi üzerinden, 100'den fazla havayolu şirketinde, 60.000'den fazla farklı rota için uçak bileti, dünyanın 30.000 noktasında 150.000'i aşan otel seçeneği, dünyanın önde gelen markalarında araç kiralama seçenkleri sunuyor.

Şirket, fiyatları karşılaştırma, filtreleme ve satın alım imkanları sağlayanAmadeus, Galileo, Sabre ve Worldspan gibi dünya çapındaki rezervasyon sistemleriyle çalışır ve Iberia, Vueling, Air France, EasyJet ve Lufthansa dahil olmak üzere 100'ün üstündeki havayoluna ait uçak bileti seçeneklerini içerir.

eDreams şu anda hizmetlerini 19 ülkede sunuyor: İspanya, İtalya, Fransa, Portekiz, Almanya, Birleşik Krallık, Avustralya, Brezilya, Kanada, Şili, Hindistan, Peru, İsviçre, ABDi Meksika, Venezuela, Arjantin, Kolombiya, Türkiye ve dünya çapındaki İngilizce konuşulan .com sitesi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ eDreams - Dossier de prensa (Última actualización: 11-11-2010, Español)
  2. ^ Portfolio (Última actualización: 26-07-2007, Inglés)
  3. ^ Permira complete first buy-out for a year (Última actualización: 27-07-2010)