Ebva Gazvesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ebva Seferi
غزوة الأبواء
veya
Veddan Seferi
TarihAğustos 623 (Receb 2)
Bölge
Sebep Müslümanların Kureyş kervanını ele geçirmek istemesi
Sonuç • Çatışma olmadı
• Müslümanlar Beni Damra kabilesiyle saldırmazlık antlaşması yaptı
Taraflar
Müslümanlar (Medine) Kureyşliler (Mekke)
Komutanlar ve liderler
Muhammed bilinmiyor
Güçler
70 piyade 100 deve
Kayıplar
yok yok

Ebvâ Gazvesi, (Arapça: غزوة الأبواء Gazatu’l Ebva'a) veya Veddan Gazvesi, İslam peygamberi Muhammed’in bir gazasıdır.

Bu sefer, Muhammed'in bir askeri birliğin komutanı olarak çıktığı ilk askerî gazvedir. Miladi Ağustos 623, Hicrî Safer ayının 2'inci yılında gerçekleşen sefer sırasında asıl hedef olan Kureyşli putperestlerle karşılaşılmamış, Ebvâ çevresinde yaşayan Kinane kabilesinin Damraoğulları koluyla bir saldırmazlık antlaşması yaparak yazıya geçirilmiştir. Söz konuşu antlaşma metni tarihçi Muhammed el-Zurkani'ye göre şöyledir:

"Bu belge, Allah'ın Resulü Muhammed'in, mallarında ve canlarında kendilerine güvenlik ve güvenlik tesis ettiği Banu Damra'ya aittir. Allah'ın dinine karşı çıkmadıkları sürece Müslümanlardan destek bekleyebilirler. Peygamber onların yardımını ararsa olumlu cevap vermesi de beklenir."

Buna göre Damraoğulları, Müslümanlar'ın himayesinde olacak, onlara karşı yapılan askeri hiçbir faaliyete destek vermeyecekler, aksine müslümanlar destek isterse yardıma geleceklerdir. Esasen küçük bir kabileyle yapılan bu antlaşmayı doğubilimci W. Montgomery Watt, peygamber Muhammed'in Kureyş'i muharebe için kışkırtması olarak yorumlamıştır.