Eber, Çay

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Eber
Ülke Türkiye Türkiye
İl Afyonkarahisar
İlçe Çay
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Nüfus
 (2014)
 • Toplam 784
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0272
Posta kodu 03700
Resmî site
[1]

Eber, Afyonkarahisar ilinin Çay ilçesine bağlı bir köydür. 1992 yılında kurulan Eber Belediyesi 6360 Sayılı Kanunla kapatılmıştır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Eber Köyü, dördüncü çağın en yeni döneminde (holosen) oluşan bataklık gibi katmanlar (tortular) üzerinde bulunur.

Kuruluşu yaklaşık 1000'li yıllara denk gelmektedir.

Eber Köyü, Afyonkarahisar ilinin doğusunda bulunan Çay İlçesine bağlı şirin bir Anadolu köyüdür. Çay - Akşehir karayolunun 10. km yer almaktadır.

Eber Köyü ve Eber Gölü ismini bu yörede yaşamış Eber ( Ebheri) Ahmet Baba isimli alimden almıştır.

Ebher-i Ahmet Türk - İslam Tarihinde önemli alimleri arasında yer alır. Eber'de doğmuştur. Babası kendisi gibi alim Esüriddin Mufaddal'dıdr. Ebheri Ahmet Baba 1300 ( H.677)'de vefat etmiştir. Dört önemli eser bırakmıştır. Ebheri Ahmet'in Türbesi Eber Köyü'nün içinde bulunmaktadır.

Eber Köyü'nün kuzeyi Emir Dağları, Güneyi ise Sultan Dağları ile çevrilidir. Afyonkarahisar - Konya karayolu ve Afyonkarahisar - Konya demiryolu bu köyden geçmektedir. Eber Köyü Sultan Dağları ve Eber Gölü arasındaki geniş ovada kuruluş ekonomisi tarım, hayvancılık ve su ürünlerine dayanmaktadır.

Eber Köyü'nün kuzeyinde bulunan Eber Gölü 967 m rakımlı olup 125 km²'lik alanı ile Türkiye'nin en büyük 11. gölüdür. Buharlaşma ve besleyen kaynakların rejimi bozuk olması nedeniyle Eber Gölü yaz aylarında su seviyesi düşmekte ve bataklıklar oluşmaktadır. Eber Gölü sazlık ve kamış bakımın zengin olduğundan hem Seka Süloz Fabrikasının ham maddesini karşılarken hem de halkın geçim kaynağını oluşturmaktadır.

Dünyada sadece  Eber Gölü Havzası'nda bulunan  Eber Sarısı bitkisi,  Eber Gölü'nde koruma altında tutuluyor.

Tarım ve Hayvancılık[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkı dünyaca ünlü kiraz çeşidi olan napolyon türü kiraz üreticiliği yapmakta başta Amerika olmak üzere birçok Avrupa ülkesine ihraç etmektedirler. Bunun dışında vişne, kayısı, elma, armut, erik gibi meyvelerin üreticiliği yapılmaktadır. Bu sebeple köy yer alan Eber Köyü Sebze ve Meyve Hali bölge için önem arz etmektedir. Eber Köyü ve ovası otlak alanı geniş olduğunda hayvancılık açısından önem arz etmektedir. Küçük ve büyük baş hayvancılık yapılmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

2014 yılından itibaren Bolvadin Belediyesi tarafından Eber Gölü ve Kaymak Festivali yapılmaktadır.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Afyonkarahisar ve Konya şehirler arası otobüs terminalinden minibüs ve otobüslerle bir buçuk saat süren yolculukla Eber'e ulaşabilirsiniz.

Mahalleler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Orta Mah.
  • Tekke Mah.
  • Yeni Mah.
  • Yukarı Mah.
Yerleşimin Yıllara Göre Nüfusu
2014 784
2007 1.037
2000 1.377
1997 1.669
1990 2.496

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]