e. e. Cummings

Vikipedi, özgür ansiklopedi
1953'te Cummings

Edward Estlin Cummings (14 Ekim 1894 - 3 Eylül 1962), E. E. Cummings ismini kullanan Amerikalı şair, ressam, deneme ve oyun yazarıdır. Hayatı boyunca dokuz yüzden fazla şiir, iki roman, birkaç tane de tiyatro oyunu ve deneme kitabının yazarı olan Cummings'in, bunların yanında birçok tablosu bulunmaktadır. 20. yüzyıl şiirinin en önde gelen ve popüler yüzlerinden biridir.

İsmi[değiştir | kaynağı değiştir]

E. E. Cummings'in geleneksel olmayan majüskül (büyük) harf kullanma tarzı zaman zaman yayıncı ve okurları tarafından isminin küçük harflerle ve araya nokta konulmadan yazılması suretiyle öne çıkarılmıştır. Ölümünden sonra eşi tarafından bir kitabın önsözünde[1] belirtildiği üzere yazar sadece küçük harf kullanarak şiirlerini yazmıştır. Böylece ismi resmî olarak "e. e. cummings" olarak değiştirilir. Fakat daha sonra, Cummings tarafından eserlerini Fransızcaya çeviren kişiye yazılan bir mektup incelendiğinde isminin yazılışında büyük harf kullanılmasını tercih ettiği ortaya çıkar[2]. Bugün Cummings'i araştıran bir kişi yazarın ismini küçük harfle yazmasının bir alçakgönüllülük göstergesi olduğunu düşünebilirken, bir diğeri bu durumu yazarın kibirli olmasıyla açıklamaktadır.[3] Kısacası tartışmalar hâlâ devam etmektedir.

Seni diğerlerinden farksız kılmaya bütün gücüyle gece gündüz çalışan bir dünyada kendin olarak kalabilmek dünyanın en zor savaşını vermek demektir. Bu savaş başladı mı artık hiç bitmez... - e.e. cummings

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Friedman, Norman (1964). "E. E. Cummings: The Growth of a Writer". Carbondale: Southern Illinois University Press. 
  2. ^ Friedman, Norman (1995). "Not "e. e. cummings" Revisited". Spring. Cilt 5. ss. 41-43. 9 Mayıs 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mayıs 2007. 
  3. ^ Friedman, Norman (1992). "NOT "e. e. cummings"". Spring. Cilt 1. ss. 114-121. 12 Aralık 2005 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Aralık 2005.