Eğik çizgi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
/
Eğik çizgi
Diğer isimler Slaş
 ⁄   ∕ 
Kesir eğik çizgisi Bölme eğik çizgisi Tam eğik çizgi

Eğik çizgi / veya slaş (Slash, İngilizceden), bir çizgiye eğim verilerek oluşturulmuş, yatay noktalama işaretidir. Bölme ve kesirleri ifade etmek için, tarih gösterirken noktaların yerine gelen eğik çizgi, dışlayıcı veya kapsayıcı özelliğiyle de kullanılmaktadır. Unicode'da bir solidus olarak isimlendirilir.

Kullanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrılma ve birleşme[değiştir | kaynağı değiştir]

Alternatifleri bağlama[değiştir | kaynağı değiştir]

Eğik çizgi, birçok dilde genellikle dışlayıcı (örneğin, E/H yalnızca evet veya hayır için onay verir, her ikisi için değil) veya kapsayıcı olarak ("veya" bağlacına karşın daha kısa bir ikame olarak) kullanılır. Filolojide varyantları ve etimolojileri not etmek için kullanılmasına rağmen[1] bu anlamda kullanımı biraz gayriresmîdir.[2] Bazen ise isimlendirme anlaşmazlıklarından kaçınılmak için kullanılabilir: "Asurlu/Keldani/Süryani", "Kızılderili/Yerli Amerikalı".

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ The Chicago Manual of Style, 16th ed., 6.104: University of Chicago Press, 2016 .
  2. ^ Partridge, Eric (1953), "The Virgule (or Virgil) or the Oblique", You Have a Point There: A Guide to Punctuation and Its Allies, Londra: Hamish Hamilton, republished 2005 by Taylor & Francis, s. 155, ISBN 0-415-05075-8, 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi