Domitia Lepida

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Domitia Lepida, Küçük Domitia Lepida, Genç Domitia Lepida ya da kısaca Lepida olarak bilinen (MÖ 10 -54), Konsül Lucius Domitius Ahenobarbus ve Büyük Antonia'nın kızı. Büyük kardeşeri Domitia (Nero'nun teyzesi) (bazen karıştırıldığı) ve Gnaeus Domitius Ahenobarbus'dur (imparator Nero'nun babası). İmparator Augustus'un büyük yeğeni ve Küçük Octavia ve Mark Antony'nin büyük torunlarıdır. Lepida güzel ve etkili bir kadındı (Tacitus, Annals, 12.64). Kız kardeşi gibi aynı zamanda oldukça varsıldı. Calabria'da mülkleri vardı ve and praedia Lepidiana nın sahibiydi. (Raepsaet-Charlier, p. 286).

Evlilikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Lepida üç defa evlenmiştir. İlk kocası, aynı zamanda kuzeni olan Konsül Marcus Valerius Messalla Barbatus'dur (PIR1 V 88; Suetonius, Vita Claudii, 26.29). Lepida, Barbatus'la belki de 15 yılı civarında evlenmiştir (Barrett, Agrippina, p. 287 n. 154). Bu evlilikten oğlu Marcus Valerius Messala Corvinus (Konsül 58) ve ileride İmparator Claudius'un üçüncü karısı ve imparatoriçe olacak olan kızı Valeria Messalina (20 civarı -48) doğmuştur. Barbatus 20/21'de ölmüştür. Lepida'nın ikinci kocası Faustus Cornelius Sulla Lucullus III'tür. Diktatör Lucius Cornelius Sulla'nın soyundan gelir. 22 yılında oğulları Faustus Cornelius Sulla Felix doğmuştur. Faustus Cornelius Sulla ve kardeşi Lucius Cornelius Sulla Magnus Tiberius'un saltanatı sırasında senatörlük yapmışlardır. Faustus Cornelius Sulla Lucullus tam olarak bilinmeyen bir nedenden dolayı 40 yılı civarında ölmüştür. Faustus Cornelius Sulla Felix, Claudius'un kızı Claudia Antonia ile evlenmiştir.

Damadı Claudius'un saltanatının başlarında, Lepida Gaius Appius Junius Silanus (Konsül 28) ile evlenmiştir. 42 yılında, Appius Silanus Claudius'un emriyle aniden idam edildi. Appius Silanus'un idamının nedenleri ve koşulları tam olarak açık değildir. Claudius, Senato'ya Appius Silanus'un kendisine suikast düzenlemeyi planladığını, bununda azatlı kölesi Narcissus ve karısı Messalina tarafından uykusunda açığa vurduğu sırada öğrenildiğini bildirmiştir (Tacitus, yıllıklar 11.29.1; Suetonius, Vita Claudii 37.2; Dio 60.14.2-4; Levick, Claudius, 58 ff).

Lepida, Messalina'nın çocukları ve geleceğin imparatoriçesi Claudia Octavia ve prens Britannicus'un babaanne'leridir. 48 yılında Messalina, Claudius'un emriyle aşığı ve sonradan darbe içerisinde yer alacak olan kişiyle yaptığı sahte evlilik nedeniyle idam ettirildi. Messalina'nın imparatorluk sarayındaki etkisi ve başarısı nedeniyle Lepida ve Messalina tartıştı ve zaman içerisinde bir birlerinden uzaklaştılar (Belki de Appius Silanus'un öldürülmesi bu olaydan sonra olmuştur). Messalina'ın Lucullus bahçeleri'ndeki son saatlerinde Lepida onun yanındaydı ve kendi hayatına son vermesi için onu cesaretlendirmeye çalışıyordu. (Tacitus, Yıllıklar 11.37). Messalina bir subay tarafından hançerlendikten sonra cenazesi Lepida'ya verildi.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski görümcesi Genç Agrippina, 49 yılında Claudius'un yeni karısı oldu. Kıskançlık nedeniyle Agrippina, Claudius'un zehirlenerek öldürülmesi ve oğlu Nero'nun tahta geçmesinden kısa bir süre önce Lepida'nın öldürülmesini sağladı. Agrippina onu hayatına sihir yoluyla kastetmek, İtalyan barışını bozmak ve Calabrian köle çetelerini kontrol etmekte başarısız olmakla suçladı. Agrippina, Lepida'nın Nero üzerindeki etkisini kendisine karşı kullanacağından şüphelenmişti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • E. Klebs, H. Dessau, P. Von Rohden, Prosopographia Imperii Romani, 3 cilt, Berlin, 1897-1898, İtalyanca
  • E. Groag, A. Stein, L. Petersen Prosopographia Imperii Romani saeculi I, II et III, Berlin, 1933, İtalyanca
  • Barbara Levick, Claudius. Yale Üniversitesi Yayınları, New Haven, 1990., (İngilizce)
  • Anthony A. Barrett, Agrippina: Sex, Power and Politics in the Early Roman Empire. (Agrippina: Roma İmparatorluğunun erken döneminde Seks, Güç ve Siyaset), Yale Üniversitesi Yayınları, New Haven, 1996, (İngilizce)
  • Raepsaet-Charlier M.-Th., Prosopographie des femmes de l'ordre sénatorial (Ier-IIe siècles), 2 vol., Louvain, 1987, (Fransızca)