Bizans-Ceneviz Savaşı (1348-1349)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Doğu Roma-Ceneviz Savaşı (1348-1349) sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Harita, Konstantinopolis'i ve onun Bizans dönemindeki surlarını gösteriyor

Doğu Roma-Ceneviz Savaşı (1348-1349) veya Doğu Roma-Cenova Savaşı (1348-1349) 1348 - 1349`lu yıllarda Doğu Roma İmparatorluğu ve Ceneviz Cumhuriyeti arasında İstanbul Boğazı'ndan geçerken konan haraç üzerine yaşanan savaş.

Savaş öncesi durum[değiştir | kaynağı değiştir]

1261 yılında kapanan Nimfeya Antlaşması'ndan sonra Ceneviz Galata'ya ikamet eder. İstanbul Boğazı'na geçmekle ticaretten Galata'nın geliri 200.000 altın olan zamanı, Doğu Roma İmparatorluğu 30.000 altın yapar. Doğu Roma donanması dağılmış duruma gelir ve Cenevizliler kendi uygun mevkilerinde kalırlar.

Savaşın gidişi[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul Boğazı üzerinde hakimiyeti almak için VI. Jean ticaret ve savaş gemilerinin tikilmesini emreder.

Galatalılar imparatorun savaşa hazırlandığını görüp Galataya da savunma için yapılar yaparlar, daha sonra Ceneviz donanması Konstantinopolis'e hücüm ediyor. Fırtına ve Yunan admirallarının tecrübesizliği sonucu Doğu Roma donanması savaştan önce kaybederler. Bunun üzerine Doğu Roma ordusu Galata'nın ablukasına başlar. Birkaç hafta sonra Ceneviz'den bir grup yetkili kişi gelir ve Ceneviz Cumhuriyeti ile Doğu Roma İmparatorluğu arasında barış anlaşması kapanır.

Sözleşmeye göre Ceneviz 100.000 kiperpir tazminat ödüyor, Galata’dan kener olan toprakları Doğu Roma İmparatorluğu'na veriyor, ayrıca Konstantinopolis savaş açmamaya söz verir.