Divinity II

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Divinity II
Divinity 2 kapak.jpg
Geliştirici Larian Studios
Yayımcılar Yeniden yayımlanma
  • : Larian Studios (dijital)
Yönetmen Swen Vincke
Tasarımcı Farhang Namdar
Senarist Jan Van Dosselaer
Besteci Kirill Pokrovsky
Motor Gamebryo
Platformlar Microsoft Windows
Xbox 360
Çıkış
Türler Aksiyon rol yapma, hack and slash
Mod Tek oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

Divinity II, Larian Studios tarafından geliştirilen, aksiyon rol yapma oyunudur. 2009'da ilk yayınlanması Ego Draconis alt adıyla dtp entertainment tarafından Amerika Birleşik Devletleri'nde ise cdv Software Entertainment tarafından yayımlandı.[3] Güncellenmiş 2011 yeniden yayımı The Dragon Knight Saga, Flames of Vengeance genişlemesini içeriyordu. Divinity II: Developer's Cut son olarak 2012 yılında Focus Home Interactive tarafından yayımlandı.

Flames of Vengeance, oyuna 20 saatlik daha yeni içerik katmaktadır. Oyuncular önceki karakteri ile devam edebileceği gibi, genişletme paketini yeni karakterle oynayabilir.[4]

Divinity II'nin belirleyici özelliği, bir ejderha olarak hava savaşı yapma ve insan olarak daha geleneksel üçüncü kişi aksiyon rolünü kullanma becerisi arasında geçişidir. Bu, Divinity serisindeki üçüncü oyundur ve konsollarda olduğu kadar Microsoft Windows için de ilk Divinity oyunudur.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun, Divine Divinity oyununun bitiminden bu yana çok zaman geçmesine rağmen Divine Divinity'deki Rivellon dünyasında gerçekleşir. Oyuncu karakteri, eğitim bitiminde, son kalan ejderhalarla savaşmaya yardımcı olmak için bir zalim güçler verilen bir Ejderha Avcısı (Dragon Slayer) olarak başlar. Bu yetkiler aynı zamanda eğitim anılarını siler ancak hatıralarının hızla geri geleceğinden emin kılar. Düzenli çalışmalar yakınlarda görülen bir ejder haberi tarafından kesilir, bu nedenle başlatma bitmeden önce oyuncu karakteri ejderhanın en son nerede görüldüğü yere götürülür.

Oyun boyunca kahraman, Lanetlenmiş Kişi (Damned One) Damian ile birkaç kez karşılaşır. Damian, Rivellon'u yok etmek için ordularını canavarlarla doldurmaktadır. Sevgilisi Ygerna'nın, kendini evlat eden babası Lucien'in (ilk oyunun kahramanı olan, İlahi Kişi) ellerinde ölmesiyle bu tür eylemlere yönlenir. Damian sevgilisini diriltmek ister ancak, oyuncu Lanetlenmiş Kişi'yi daha da güçlendirecek olan kötü sihirinden dolayı planını durdurmanın yolunu arar. Savunma Kulesi'ni alan ve şaşkın büyücü Bellegar'ı geride bırakan büyücüye benzeyen Damian'ın destekçileri ile savaşınca, kahraman Ygerna'nın yeniden canlandırılması için kendisinin kandırıldığını keşfeder. Çabalarından dolayı kristal hapsine atılmak ve farklı bir boyuta gönderilmek suretiyle ödüllendirilir.

Genişleme paketi Flames of Vengeance içinde, Ejderha Şövalyesi (Dragon Knight), Hypnoteromachia düzlemi üzerinde kristal bir cezaevinde uyanır. Burada, Rivellon'un mesih figürü olan İlahi seçilmiş kişi Lucien de hapsedilmiştir. Behrilin adındaki bir hayalet hücreye gelir ve Ejderha Şövalyesi'ne kendisini dünyevi cezaevinden kurtarmak için yardım ederse, İlahi'yi özgürlüğe kavuşturacağını teklif eder. Hayalet, Damian'ın yıkım kampanyasından sonra kahramanı, güçlü büyücü Zandalor'un oluşturduğu sihirli kalkan sayesinde ayakta duran Rivellon'daki son şehre gönderir. Oyunculara, istila eden gücü yok etmesi ve kendin savunmalarını hazırlamak için yardım etmeleri için yalvarır.

Devamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Divinity II: The Dragon Knight Saga'nın başarısından sonra, Larian, Divinity II'de yer alan ejderha oynanışını geliştirirken daha fazla Divinity oyunları yapmaya ilgi duyduklarını belirtti. Bir sonraki düşündükleri oyunlarından birinin, birçok Ejderha Şövalyeleri (Dragon Knights) olduğu zamanlarda Rivellon'un tarihindeki bir dönemde ana karakteri Ejderha Şövalyesi olan gerçek zamanlı bir strateji oyunu olacağını duyurdular. Oyun 6 Ağustos 2013'te Divinity: Dragon Commander adıyla piyasaya çıktı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Divinity II Confirmed for November 20th Release". zConnection. 8 Eylül 2009. 22 Kasım 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2009. 
  2. ^ "Divinity II - Ego Draconis Goes Gold". IGN. 24 Kasım 2009. 13 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Kasım 2009. 
  3. ^ "Divinity II - Ego Draconis published by CDV USA in North America". IGN. 17 Eylül 2009. Erişim tarihi: 17 Ocak 2016. 
  4. ^ Divinity II: Flames of Vengeance

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]