Dishonored (video oyunu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Dishonored
Dishonored logo.png
Yayımcı(lar) Bethesda Softworks
Yapımcı(lar) Arkane Studios
Tasarımcı(lar) Harvey Smith
Oyun motoru Unreal Engine 3
Platform(lar) Microsoft Windows
PlayStation 3
Xbox 360
Çıkış tarih(ler)i KA Eki2012099 Ekim 2012
FRA Eki2012099 Ekim 2012
AU Eki20121111 Ekim 2012
AV Eki20121212 Ekim 2012
Tür(ler)i Birinci şahıs nişancı, Aksiyon-macera
Biçim(ler) Tek oyunculu
Sınıf(lar)ı ESRB: M
PEGI: 18
Ortam Optik disk, download
Giriş Klavye, mouse, gamepad

Dishonored, Arkane Studios tarafından geliştirilen ve Bethesda Softworks tarafından yayınlanan bir 2012 birinci şahıs nişancı, aksiyon, macera türünde Video oyunu. Microsoft Windows, PlayStation 3 ve Xbox 360 için Ekim 2012'de dünya çapında piyasaya sürüldü.

Oyunda Corvo isminde eski bir korumayı canlandırıyoruz. İmparatoriçe'nin eski koruması olan Corvo, görevdeyken korumakla yükümlü olduğu imparatoriçe ölünce onun ölümünden sorumlu tutularak hapise atılıyor. Hikâyemiz tam burada başlıyor ve infazımıza bir gün kala hapisten kaçmaya çalışarak oyuna atılıyoruz. Hikâye anlamında biraz klasik bir hava sezdiyseniz bu sizi yanıltmasın, zira Dishonored'ın hikâyesinde çok fazla dönüş ve şaşırtıcı durumlar var.

Dublaj çalışmalarında ise Susan Sarandon, Brad Dourif, Carrie Fisher,ve Chloë Grace Moretz gibi ünlü aktörler yer almıştır.Oyunun FPS olması, kullandığı kameranın da birinci kişi gözünden olması anlamına geliyor, dövüş mekaniklerinin ve çatışmaların performansının nasıl işleyeceği de bir merak konusuydu. Yapımcıların bu konuyuda halletmesi üzerine, Kılıç dövüşlerinden ateşli silahlara kadar hepsi oldukça iyi tasarlanmış.Grafiksel anlamda ise Dishonored belki yeni bir çağ başlatacak düzeyde grafiklere sahip değil. Ama sahip olduğu steampunk evrenini ve yine burada yaşayan karakterleri harika yansıtacak kaliteli durumda. Özellikle çevre modellemeleri, içinde olduğunuz Dünya'nın gerçekten var olabileceği konusunda sizi ikna edebilecek durumda. Tabi bütün bunların kaynağında son derece iyi modifiye edilmiş Unreal Engine 3 motoru yatıyor.

Toparlamak gerekise, Arkane Studios'un bu zamana kadar yaptığı en iyi iş Dishonored. Biraz Deus Ex havası, biraz Bioshock gibi özgün bir dünya ve biraz da Half Life teması Dishonored'ı klasikler arasına sokmaya yetmiş. Sahip olduğu farklı oynanış dinamikleri ise “2012'nin en iyi oyunu” aday listesine girmesini şimdiden sağladı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]