Dishonored (video oyunu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dishonored
Dishonored logo.png
Geliştirici Arkane Studios Bunu Vikiveri'de düzenle
Yayımcı Bethesda Softworks
Yönetmen Raphaël Colantonio
Harvey Smith Bunu Vikiveri'de düzenle
Yapımcı Arkane Studios
Tasarımcı Harvey Smith
Besteci Daniel Licht Bunu Vikiveri'de düzenle
Motor Unreal Engine 3
Platformlar Microsoft Windows
PlayStation 3
Xbox 360
Çıkış
  • KA: October 9, 2012
  • FRA: October 9, 2012
  • AU: October 11, 2012
  • AVR: October 12, 2012
Türler Birinci şahıs nişancı, Aksiyon-Macera
Mod Tek oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

Dishonored, Arkane Studios tarafından geliştirilen ve Bethesda Softworks tarafından 2012 yılı Ekim ayında yayınlanan birinci şahıs nişancı, aksiyon, macera türünde video oyunudur. Dünya genelinde Microsoft Windows, PlayStation 3 ve Xbox 360 platformları için piyasaya sürüldü. Oyun kurgusal, hastalıklı bir sanayi şehri olan Dunwall'da geçmektedir. Dishonored, İmparatoriçenin koruması Corvo Attano'nun hikâyesini anlatmaktadır. Kendisi imparatoriçenin öldürülmesinden sorumlu tutulmaktadır. Bir suikastçıya dönüşmeye mecbur bırakılan Corvo kendisine komplo kuranlardan intikam almanın peşine düşecektir. Bu mücadelede ona Dunwall'ı geri almak isteyen direnişçi Loyalists (Sadıklar, Sadakatliler) grubu ile Corvo'ya büyülü yetenekler veren The Outsider (Dışlanmış) yardım etmektedir. Oyunun seslendirmesinde Susan Sarandon, Brad Dourif, Carrie Fisher, Michael Madsen, Lena Headey ve Chloë Grace Moretz gibi ünlü oyuncular yer almıştır.

Birinci şahıs bakış açısına sahip oyunda oyuncu tercihine göre suikast görevlerini farklı yöntemlerle yerine getirme olanağına sahip. Görevler gizlilik içerisinde, çarpışarak veya her ikisinin kombinasyonuyla tamamlanabilmektedir. Her bölümde, araştırmacı bir oynanışla görevleri tamamlamada yeni yollar ve alternatif yöntemler keşfetmek ve Corvo'nun gösterilen hedefler dışında kimseye zarar vermeden görevi tamamlaması mümkün. Hikâye ve görevler oyuncunun saldırganlığına göre şekillenmektedir. Oyundaki büyülü güçler ve ekipman oyuncunun yeni ve benzersiz kombinasyonlar yapması için tasarlanmıştır.

3 yıllık yapım aşamasında oyunun birçok farklı versiyonu geliştirildi. Dunwall tasarlanmadan önce -ki bu şehir 19. yüzyıl sonu Londra ve Edinburgh şehirlerinden esinlenilmiştir- oyunun Orta Çağ Japonyası'nda ve 18. yüzyıl Londrası'nda geçmesi kurgulanmıştı. Yine yapım aşamasında test oyuncuları, beklenmedik bir şekilde mevcut güçleri ve yetenekleri kullanarak yeni oynanış usulleri keşfedince, tasarımcı ekip bu teknikleri kısıtlamak yerine oynanışa göre bölümleri yeniden dizayn etme yolunu tercih ettiler. Oyunun müzikleri besteci Daniel Licht tarafından 19. yüzyıl Londra'sını yansıtacak şekilde hazırlandı.

Dishonored, bölüm görevlerindeki hikâye anlatımı ve bu görevleri tamamlamadaki özgürlük cihetinden pozitif eleştiriler almış fakat öngörülebilir bulunan genel hikâyesi negatif eleştiri almıştır. Oyun birçok ödül aldı ve 2012 yılının en iyi aksiyon-macera oyunu kabul edildi. Genel kategoride ise senenin en iyi oyunlarından biri olarak görüldü. Oyunun PlayStation 4 ve Xbox One versiyonları Ağustos 2015'te yayınlandı. Devam oyunu olan Dishonored 2, 11 Kasım 2016 tarihinde Microsoft Windows, PlayStation 4 ve Xbox One platformları için yayınlandı


Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]