Discovery (şirket)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Discovery, Inc.
Tip Kamu; NASDAQ: DISCA, NASDAQ: DISCB, NASDAQ: DISCK
Kuruluş 1985 (Bethesda, Maryland)
Konum Silver Spring, MD
Önemli kişiler David Zaslav (CEO)
John S. Hendricks (Kurucu & Başkan)
Alan Yayıncılık & Kablo TV
Ürün Medya Holding Şirketi
Ana sayfa corporate.discovery.com
Vikiveri ögesi

Discovery, Inc. (DI) (NASDAQ: DISCA, NASDAQ: DISCB, NASDAQ: DISCK) bir Amerikan küresel medya ve eğlence şirketi. Şirket 1985'te tek bir kanal olarak başladı, Discovery Channel. Bugün ise DCI'in dünya üzerinde 170 ülkede, 33 dilde, 1.5 milyar katılımcısı ile 100'ün üzerinde kanalı ve 29 eğlence markası var.[1] Discovery Communications Silver Spring, MD'da kuruldu. Şirket sloganı: "The number-one nonfiction media company.(çeviri:Uydurmasız bir numaralı medya şirketi.)"[2]

Bu uydurmasız programcılık DCI'in Discovery Channel, TLC, Animal Planet, Discovery Health Channel, Discovery Travel & Living Channel ve dijital kanallar ailesini de kapsayan 28 eğlence markasının sayesinde sunuldu. Aynı zamanda DCI BBC Amerika ve BBC World'ü de Birleşik Devletler'in uydu ve kablo operatörlerine taşıdı.

Discovery Communications headquarters in Silver Spring, Maryland

Yönetim[değiştir | kaynağı değiştir]

Judith A. McHale NBC Universal yöneticisi David Zaslav'in 16 Kasım 2006'da yerini devralana kadarki başkanı ve en yetkili kişisiydi. [1]16 Ekim 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Ocak 2007'da Zaslav üst düzey yöneticilerinin yeniden yapılandırılması emrini verdi. Yöneticilerden ayrılanların arasında: Discovery Networks U.S.A.'in eski başkanı Billy Campbell, Discovery Networks International'ın eski başkanı Dawn McCall, Animal Planet'ın eski başanı ve genel müdürü Maureen Smith ve TLC'nin eski başkan ve genel müdürü David Abraham da vardır.

Zaslav, Discovery Networks International'ın başkan ve CEO'luğu için Greg Ricca'la anlaştı. Mark Hollinger'ı küresel işletmeler ve operasyonlar başkanlığına, Marjorie Kaplan'ı Animal Planet Media ve Discovery Kids Media'nın başkanlığı ile genel müdürlüğüne, ve Jane Root'u Discovery Channel ile Science Channel'ın prexy genel müdürlüğüne yükseltti. [2]

Sahibi[değiştir | kaynağı değiştir]

18 Eylül 2008 öncesinde DCI'in sahipliği üç hissedardan oluşuyordu:

13 Aralık 2007'de Discovery Holding Company bir yeniden yapılanmayı planladığını bildirdi. Planın içinde Discovery Holding Ascent Media işletmesinin alt işletmesi olmak istiyordu ve geri kalan işletmeler işletmeler ise (Discovery Communications, LLC ve Advance/Newhouse Communications) yeni bir holding şirketi olarak birleşmek istiyorlardı.[4]31 Aralık 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Yeniden yapılanma 17 Kasım 2008'de tamamlandı. Yeni Discovery Communications, Inc. şu anda tamamen kamu şirketi ve NASDAQ borsası üzerinden ticareti yapılmaktadır.


Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Discovery news". 20 Haziran 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2009. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 30 Mart 1997 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Temmuz 2009.