Dim Çayı

Koordinatlar: 36°33′9″K 32°11′16″D / 36.55250°K 32.18778°D / 36.55250; 32.18778
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dim Çayı genel görünüş.

Dim Çayı: Antalya'nın Alanya ilçesi sınırlarında yer alan, merkezden 6 kilometre uzaklıktaki çay.

Toroslardan doğan çay yaklaşık 60 kilometrelik bir seyir izler. Bu seyrin son kısımlarına doğru Alanya ilçesinin turizminin hizmetine başlar. Yaz kış soğuk olan suyu özellikle yazın Akdeniz'in bunaltıcı sıcağından kaçmak isteyenler için ideal bir mekân teşkil eder. Paralel giden yola açılan pek çok lokanta ve çay bahçesi vardır. Ana yola yaklaşık 7-8 kilometre uzaklıktaki regülatörden sonra da bu lokantalar devam eder. Buradaki lokantaların ve piknik alanlarının bir bakıma ortak özelliği çay içine atılmış masalardır. Ancak mevcut baraj inşaatı nedeni ile çayın turistik amaçlı kullanımı gün be gün azalmaktadır. Çayın daha üst kısımları ise rafting amaçlı kullanılmaktadır. DSİ tarafından çay üzerine sulama, içme suyu ve enerji amaçlı baraj inşaatı yapılmaktadır.

Kaynağı ve Güzergâhı[değiştir | kaynağı değiştir]

Dim çayının kaynağı Alanya ilçesine bağlı, Alacami Köyüdür. Çayın kaynağı buradan çıktığı için Dim Alacami Köyü olarak bilinir. Bölgede bulunan 12 köyü besleyen çayın güzergâhı sırası ile; Yalçı > Bucak > Gümüşkavak > Öteköy > Üzümlü > Uzunöz > Bıçakçı > Kuzyaka > Kızılcaşehir > Kestel'dir. Bu sırada akan çayın sonu Kestel sahilinde bulunan Tosmur Plajından denize dökülür[1].

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Alanya'nın doğusunda yer alan Dim Çayı, 12 mahalleyi içine almaktadır. Çay'a paralel asfalt yol bulunduğu için çay boyunca özel araç ile ilerlemek mümkündür. Dim çayı ile Alanya merkez arası 21 km'dir. Özel aracınız ile Dim çayına ulaşmak isterseniz Alanya merkezden yarım saatte ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma ile vadiye ulaşmak için, Alanya merkezde kapalı pazar yerinin oradan kalkan Hat-10 numaralı belediye otobüsü her gün Dim Çayına düzenli seferler yapmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Dim Çayı Kaynak ve Güzergah". antalyagezirehberi.net. 20 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Kasım 2021.