Dieter Dierks

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Dieter Dierks
Dieter Dierks, 2014.
Genel bilgiler
Doğum 9 Şubat 1943 (1943-02-09) (75 yaşında)
Stommeln
Köken Almanya
Tarzlar Krautrock, hard rock, heavy metal, pop müzik
Meslekler Ses mühendisi, kayıt yapımcısı, girişimci
İlişkili hareketler Tangerine Dream, Scorpions, Accept
Resmî sitesi dierksstudios.com

Dieter Dierks Alman bir kayıt prodüktörüdür. Yahudi bir anne ile Katolik bir babanın çocuğu olan Dierks Almanya'nın Stommeln kentinde doğdu. 1975'ten 1990 yılına kadar Alman rock grubu Scorpions’un arkasında adeta itici bir güç olarak görev yaptı. İş hayatına aktör olarak başlayan Dierks sonradan ses teknisyeni ve kayıt prodüktörü oldu. Almanya’nın Köln kasabası yakınlarındaki efsanevi Dierks stüdyolarının(ses ve video stüdyoları) sahibidir. Michael Jackson, Tina Turner, Twisted Sister, Scorpions, Timothy Leary, Die Toten Hosen ve Tangerine Dream gibi daha birçok büyük isimler bu stüdyolarda kayıtlar gerçekleştirdi.

Dieter Dierks müzik kariyerine Hush, Ash Ra Temple,Nektar (Cosmic Jokers projesinin bir parçası) ve Tangerine Dream gibi gruplarla başladı ve sonradan Krautrock adlı müzik türünün baş isimlerinden birisi oldu.

Dierks ve karısı Corina Fortmann o zamanlar tanınmayan Scorpions’u keşfettikleri zaman Heavy Metale olan tutkularınıda bulmuş oldular. 1975 yılında beraber In Trance isimli albümü piyasaya sürdüler ve sonrasında Virgin Killer (1976), Taken by Force (1978),Tokyo Tapes (1978), Lovedrive (1979), Animal Magnetism (1980),Blackout (1982), World Wide Live (1985) ve Savage Amusement (1988) albümlerinin prodüktörlüğünü gerçekleştirdiler.

Scorpions dünya çapında yakaladığı başarıyla,birçok kez aldığı altın ve platinyum ödüllerle Almanya’nın gelmiş geçmiş en büyük grubu oldu.

Dieter Dierks aynı zamanda Twisted Sister ile bir albüm,Accept (Speed Metalin öncüsü) ve Nino De Angelo ile de birkaç albüme imza attı.

1990 yılında Dierks Scorpions ile DVD Plus adındaki yeni teknolojiyi bulmak için çaba sarfetti fakat bu Amerikan versiyonu Dualdisk yüzünden bazı anlaşmazlıklar getirdi.

Dierks’in başından iki evlilik geçti ve toplam dört çocuğu oldu; bunların iki tanesinden biri aktör Michael Dierks ve diğeri aktris Dominique Schilling. Büyük kızı Michaela Dierks müzik & TV artist tanıtımcısı ve küçük oğlu Julien Freundt ise bir breakdansçı.

2005 yılında müzik prodüktörlüğüne geri dönen Dierks’e Michael Jackson'ın eski menajeri Dieter Wiesner yeni genç yetenek Nisha Kataria’yı tanıttı. Kataria’nın ilk albüm çalışması Kasım 2005’te tamamlandı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]